Silikozis bir köyü mahvetti

Mûş’un Bostankent köyünde yaşayan 9 genç, Bölge’de iş imkanlarının olmaması nedeniyle 5 yıl boyunca çeşitli tekstillerde kot taşlama işinde çalıştıkları için silikozis hastalığına yakalandı. Tedavisi çok zor olan hastalığın ilerlemesi nedeniyle tekrar köylerine dönen gençler, tedavileri ve sağlık güvenceleri olmadığı için adeta ölümü bekliyor. Bostankent köyünde Ali Rıza Eldemir silikozis hastalığından dolayı 11 Ekim 2010 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Ölümü bekliyorlar

Bostankent köyünden İstanbul’a gidip kot taşlama işlerinde çalıştıktan sonra silikosiz hastalığına yakalanan Resul Boz (22), Mehmet Eser (24), Cengiz Parlak (24), İrfan Gültekin (27), Medeni Tekin (27), Ömer Sevinç (28), Nuri Tekin (29), Ali Rıza Tekin (32) ve Mehmet Emin Tekin (39) de endişe içinde. Kaderlerinin arkadaşlarının kaderi gibi olduğunu ifade eden Ömer Sevinç, “Biz de bu yolun yolcusuyuz. Ölümü bekliyoruz. Yapacağımız başka şey yok” dedi. Rahatsızlığın baş göstermesi üzerine 4 yıl önce köye dönmek zorunda kaldığını belirten Sevinç, şu anda maddi durumu çok kötü olduğu için tedavi olamadığını ifade etti. Bu durumdan dolayı çalışamadığı için maaş bağlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaptığını aktaran Sevinç, hâlâ bir sonuç alamadığını söyleyerek şöyle konuştu: “İstanbul Mesleki Hastalıklar Hastanesi’nden, Ankara Mesleki Hastalıklar Hastanesi’nden rapor aldım. Dosyamı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na verdim. Ne gelirim var, ne çalışanım var, hiçbir şeyim yok. Çocuklarıma bakamıyorum. Maaşımın bağlanmasını istiyorum.”

Zor bir hayat

Maddi durumlarının iyi olmadığından dolayı köy sakinlerinin kendilerine yardım ettiğini ifade eden Ömer Sevinç, hayırseverlerden yardım beklediğini söyledi. Çocuğunun beslenmediğini, kendisinin de hasta olduğunu dile getiren Sevinç, bu durumdan çocuklarının etkilendiğini söyledi.

Silikozis nedir?

Silikozis hastalığı, döküm kumu hazırlama, cam ve seramik malzemesi hazırlama, taş kırma, öğütme, tünel kazma, madencilik, kumlama, taşlama sırasında açığa çıkan kristal silikaya uzun süreli maruziyet sonucu oluşur.