Yevmiyeli çalışan kadın iş cinayetinde öldü, ölümünden sorumlu olan serbest

Ataşehir'de bulunan bir geri dönüşüm merkezinde çalışan 6 çocuk annesi Filiz Sercan, iddiaya göre iş yeri sahibinin oğlunun kullandığı iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybetti. Annelerinin ölümünün ardından kirayı ödemekte zorlanan 6 çocuk oturdukları evden atılarak barakada yaşamaya başladı. Sercan'ın ölümüne neden olan iş makinesi operatörü serbest bırakılırken Filiz Sercan'ın yakınları bu duruma tepki göstererek çocuklara sahip çıkılmasını istedi.
28 Mayıs'ta Ferhatpaşa Mahallesi'nde bulunan bir geri dönüşüm merkezinde iş cinayeti gerçekleşti. Filiz Sercan (43) geri dönüşüm merkezinde günlük yevmiye ile çalışıyordu. DHA'dan Muharrem Çam'ın haberine göre iş yeri sahibinin oğlu olan Muhammer T. kullandığı iş makinesi ile geri manevra yaptığı sırada Filiz Sercan'ı görmedi. Filiz Sercan iş makinasının altında kaldı. Sercan, sağlık ekiplerinin yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Filiz Sercan hayatını kaybettikten sonra 6 çocuğu kirayı ödeyemediği için oturdukları evden atıldı. Babaları da cezaevinde olan 6 kardeşe yakınlarının da yardımıyla kalmaları için bir bakara yapıldı. 2'si engelli toplam 6 çocuk barakada yaşam mücadelesi veriyor.

Filiz Sercan'ın ölümünden sorumlu olan Muhammer T. ise olayın ardından tutuklandı. Muhammer T.'nin bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

'6 KARDEŞİMLE BİRLİKTE SOKAKTA KALDIM'
İş kazasında hayatını kaybeden Filiz Sercan'ın kızı Bahar Sercan, "Annemle birlikte ben de orda çalışıyordum. Kepçe geri geri geldi, anneme çarparak altına aldı. Sonrasında polis, savcı, sağlık ekipleri geldi. Olay zaten sabah 08.30'da oldu. Anneme vuran kişi şu anda dışarıda. Durumumuz olmadığı için kirayı ödeyemedik, o yüzden ev sahibi bizi dışarı atmak zorunda kaldı. 6 kardeşimle birlikte sokakta kaldım. Adaletin yerini bulmasını istiyorum" dedi.

'ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK ÇIKTI'
Filiz Sercan'ın yeğeni Emre E., "Kendisi sabah işe gidiyor. İş kazası geçiriyor, Halam çalışırken orada bulunan kepçe operatörü geri geri geldiği sırada görmeyerek halamı eziyor. Halam orada vefat etti. O kişi tutuklandı. Tutuklandıktan sonra bayram arifesinde tahliye edildi. 6 tane çocuk ortada kaldı. Çocuklar mağdur bizim yanımızda kalıyorlar. Akrabalar, eş dost yardım ediyor. Gereken neyse yapılmasını istiyoruz. Karşı taraf hiçbir şekilde bu çocuklara yardımcı olmadı. Bu çocuklar mağdur oldu. Biri fiziksel engelli diğerinin gözleri görmüyor. Komşular izin verdi. Kendi imkânlarımızla baraka gibi bir yer yaptık. Yeme içme işlerini biz tedarik ediyoruz ama nereye kadar... Biz anlamadık, kazadan sonra kişi 10 gün tutuklu kaldı. Tahliye edildi. Orda birisi ölmüş, dava açılmadan duruşma yapılmadan tahliye edilmesini anlamadım. Elini kolunu sallayarak çıktı. Bu çocuklar mağdur oldu" şeklinde konuştu.
Sercan'ın kız kardeşi Sevgi E., "Benim kız kardeşim daha gencecik 43 yaşında toprağa girdi. Mal sahibi gelip bu çocukların halini hatırını bir defa olsun sormadı. Kendi oğlunu kurtarmaya çalıştı. 43 yaşında gencecik bir kadını ezip elini kolunu sallayarak geziyor. Biz kimseye gidip de halimizi anlatamıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan fabrika yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.

Ekmek ve Gül