Devrimci işçiler, iş cinayetlerine karşı yol kesti

Tuzla tersaneler bölgesinde son iki ayda 9 işçi, iş cinayetlerinde katledildi. Patronların kar hırsı nedeniyle almadığı işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri, yetersiz beslenme, işi vaktinden önce bitirmeye zorlanması iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor.

YOL TRAFİĞE KAPATILDI
Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Sosyal-İş, Enerji-Sen ve Dev Turizm-İş sendikaları İçmeler caddesini iş cinayetlerine karşı trafiğe kapattı. Eyleme, Birleşik İşçi Kurultayı, Birleşik İşçi Hareketi, DİSK Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu destek verirken, tersane işçileri de katıldı. "Sıra kimde? 8 haftada 9 iş cinayeti, sıranı bekleme, örgütlen!" pankartıyla yürüyüşe geçen devrimci sendikalar, "İş kazası değil bu bir cinayet", "Çalışırken ölmek istemiyoruz" sloganları atılırken, işçi ve emekçilere yönelik konuşmalarda, "İş cinayetlerine sessiz kalmayacağız" denildi.

YÜRÜYÜŞE POLİS SALDIRISI: İŞÇİYİZ, KATLEDİLİYORUZ, YÜRÜYECEĞİZ
Yürüyüş sırasında polis devrimci işçilere saldırdı. Saldırıya, "Çalışırken ölmek istemiyoruz" sloganıyla karşılık veren devrimci işçiler, yürüyüşü sürdüreceklerini vurguladı. İki işçiye saldıran polis darp ederek gözaltına almaya çalıştı, ancak sendikalar gözaltılara engel oldu. "İşçiler iş cinayetinde ölüyor, biz işçiyiz. Yürüyeceğiz" diyen devrimci işçiler açıklamanın gerçekleşeceği Ada Tersanesi önüne dek yürüyüşü sürdürdü.

POLİS SALDIRISI ENGELLEYEMEDİ, ADA TERSANESİ ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILDI
Ada Tersanesi önünde gerçekleşen eylemde ise patronların kar hırsı sonucu işçilerin katledildiği vurgulandı. Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, "Patronlar alınterimiz, emeğimiz, kanımızı sömürerek zengin oluyor. Biz olmasak o okyanuslarda gezen gemilerden birini bile çıkaramazlar" dedi.

'İŞÇİ ARKADAŞIMIZIN AİLESİNE DAVA AÇMASIN DİYE KAN PARASI TEKLİF ETTİ PATRONLAR'
Gereksiz maliyet görüldüğü, patronun işçinin canını önemsemediği için iş güvenliği önlemlerini almadığını kaydeden Saygılı, bu nedenle her gün işçilerin katledildiğini kaydetti. Yalova'daki Altınova Tersan Tersanesinde iş cinayetinde katledilen Ahmet Kaya'nın ailesine dava açmasın diye patronun kan parası teklif ettiğini belirten Saygılı, "Devlet patronları korumasa, yargı bir kere iş cinayetinde bu tersanelerin patronlarını yargılasa ne iş cinayetleri yaşanır, ne de onlar buna cesaret eder" ifadelerini kullandı.

SAYGILI: BU YÜRÜYÜŞ BAŞLANGIÇ, EYLEMLERİMİZİ BÜYÜTECEĞİZ
Yürüyüş sırasında kendilerine saldıran polise seslenen ve patronlara seslenen Saygılı, "Yürüyüşümüze saldırdılar, engellemeye çalıştılar. İşçiler katledilirken sesini çıkarmayan polisler bizi engellemeye çalıştı. Bakın uyarıyoruz, basın açıklaması yapıp dağılmayacağız, yok öyle yağma! Eğer iş cinayetleri durmazsa, eylemlerimizi daha da büyüteceğiz. Bu yürüyüş başlangıç" dedi.

İŞÇİLERE ÖRGÜTLÜ VE BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI
Açıklama alkışlarla sona ererken, devrimci işçiler Tuzla Gemi Tersanesi önüne giderek işçilere seslendi. İş cinayetlerine ve haklarının gasp edilmesine karşı örgütlü mücadele ve direniş çağrısı yapıldı.

ETHA