Fransa’da emeklilik hakkı için genel grev: En büyük destek gençlerden, Sarı Yeleklikler de grevde…

Emeklilik hakkının gaspına yönelik girişimler bütün dünyada olduğu gibi Fransa’da da gündemde. Ancak Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını yükseltip emeklilik maaşını düşürmeye yönelik girişimi büyük bir direnişi tetikledi. Fransız işçiler son yılların en büyük grevini örgütledi. Pek çok sektörde hayat dururken, greve en yüksek katılımın genç işçilerden geldiği, Sarı Yelekliler hareketinin de grevi desteklediği belirtiliyor.

Hayat durdu, sokaklar ısındı
Fransa’da daha geç yaşta emekli olma ya da emeklilik maaşlarında düşüş tercihiyle karşı karşıya bırakılan işçiler genel greve gitti. Başta başkent Paris olmak üzere birçok şehirde polis ve göstericiler karşı karşıya geldi.

Paris’teki Place de La Republique meydanında polis göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıttı. Başkentte 80’den fazla kişi gözaltına alındı.

Son yılların en büyük grevi günlük hayatı felç etti. Milyonlarca işçinin greve gitmesi nedeniyle eğitim, ulaşım, çöp toplama ve sağlık hizmetleri gibi hayatın pek çok alanında aksamalar yaşandı.

Sendikalar, greve katılımın çok yüksek olduğunu ve “ekonomiyi felç ettiklerini” açıkladılar.

Demiryolu işçilerinin yüzde 85’inin greve gittiği duyuruldu.

Ülkede yüzlerce uçuş iptal edilirken, öğretmenler arasında da greve katılım oranı yaklaşık yüzde 50 oldu.

Fransa İçişleri Bakanlığı, Sarı Yelekliler hareketinin de greve katıldığını açıkladı.

Eyfel kulesi, d’Orsay Müzesi ve Versailles Sarayı gibi turistik yerler gün boyu kapalı kaldı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Bu protestolara katılacak çok insan var ve risklerin farkındayız. İsyan veya şiddet olayları olduğunda ilgili kişilerin derhal gözaltına alınmasını emrettim” dedi.

Greve büyük şehirlerdeki yürüyüşler de eşlik etti.

En büyük destek gençlerden
Fransa’da son yıllardaki en büyük genel grevin nedeni, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un getirmek istediği puan bazlı ulusal emeklilik sisteminin sendikalar tarafından reddedilmesi.

5 Aralık Perşembe günü başlayan grevin bir gün ile sınırlı kalmayacağı düşünülüyor.

Bazı sendikalar Macron “emeklilik reformu” olarak adlandırdığı düzenlemeden vazgeçene dek greve devam edeceklerini belirtiyor.

Emeklilik maaşı en düşük grup olan çiftçiler ise greve katılmayacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili bir anket greve desteğin yüzde 69 oranında olduğunu, en büyük desteğin de 18-34 yaş grubu tarafından verildiğini saptadı.

Emeklilik yaşı yükseltilmişti
Fransa’da şu anda özel sektör ve kamu sektöründe her birinin emeklilik yaşı ve koşulları farklı 42 ayrı emeklilik sistemi var ve Cumhurbaşkanı Macron bunları tek bir sistemde birleştirmek istiyor.

Fransa’da son 10 yılda emeklilik yaşı 60’tan 62’ye yükseltilmişti.

Ancak Fransa buna rağmen OECD üyesi ülkeler arasında hala emeklilik yaşının en düşük olduğu ülkelerden biri.

Yeni sistem, iyi emeklilik koşullarına sahip kesimler açısından hak gasplarına yol açacak.

64 yaşından önce emekli olanlar yüzde 5 daha az maaş alacak.

Fransa, gayrı safi yurtiçi hasılasının yüzde 14’ünü emekliliğe harcıyor. Bu dünyadaki en yüksek oranlardan biri. OECD verilerine göre Türkiye’de aynı oran yüzde 7,7.

Macron, Fransa’nın yaşlanan nüfusu nedeniyle bu reformu yapmanın kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Fransa’da yapılan bir ankete katılanların yüzde 75’i emeklilik sisteminde reforma ihtiyaç olduğunu kabul etse de yalnızca üçte biri mevcut hükümetin doğru değişiklikleri yapabileceğine inanıyor.

Sendika.Org