Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 1-15 Ekim 2019 Haberleri

KORE HAVAYOLLARI’NDA TEMİZLİK İŞÇİLERİ KAZANDI

Kore Havayollarında uçak temizliği işçilerinin 53 gündür devam eden grevi taşeron patron EK Manpower’dan kazanımlar elde edilerek sonuçlandı.

Kore Kamu Hizmetleri ve Ulaşım İşçileri Sendikasına (KPTU) bağlı işçiler Temmuz ayında görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı almışlardı. Buna karşılık şirket 12 sendikacıya toplam 110 milyon Güney Kore Won’u (930.000 dolar) tutarında dava açmıştı. Varılan anlaşmaya göre şirket davayı geri çekecek. Ücretlerin asgari ücretin üzerine çıkarılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleri kabul edildi.

KPTU’nun EK Manpower ile imzaladığı sözleşmeye rağmen esas patron olan Kore Havayolları sürecin içerisine direkt olarak girmedi. Dolayısıyla bundan sonraki adım havayollarının kendi tedarik zincirindeki çalışma standartları ile ilgili sorumluluğunu kabul etmesi olmak zorunda.

https://www.itfglobal.org/en/news/korean-air-cleaners-declare-victory-in-industrial-dispute

BAĞDAT POLİSİ PROTESTOCULARA ATEŞ AÇTI

Irak’ta polisle hükümet karşıtı göstericiler arasında çıkan çatışmalarda iki protestocu öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Aralarında üniversite mezunlarının da bulunduğu yüzlerce kişi başkent sokaklarına çıkarak işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin bozukluğunu protesto etti.

Hükümet ise “isyan kışkırtıcıları”nı suçladı ve güvenlik güçlerinin barışçıl protestocuların güvenliğini sağlamaya çalıştığını söyledi. Irak İnsan Hakları Gözlemevi yöneticisi Mustafa Saadoon, Bağdat polisinin orantısız güç ve göz yaşartıcı gaz kullandığını ve bunun sonucunda üç kişinin öldüğünü, 250’den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Bağdat’ta protestolar sosyal medya üzerinden çağrı yapan 1.000’den fazla kişinin Tahrir meydanında barışçıl bir şekilde yürüyüş yapması ile başladı. Hükümet binaları ve yabancı elçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölgeye yönelen göstericiler polis tarafından engellendi. Hükümet karşıtı sloganlarla yürüyen kitlenin içinde polis özellikle maskeli genç erkekleri hedefledi. Buna karşılık diğerleri de taş atarak ve Irak bayraklarını sallayarak yanıt verdi. Bu başbakan Mehdi’nin Ekim 2018’de işbaşına gelmesinden bu yana en büyük gösteri oldu. Gösterilerin bir siyasi parti tarafından düzenlenmediği, işsiz üniversite mezunlarının hükümetin verdiği sözleri tutmaması üzerine önceki haftalarda yaptığı eylemlerin bir devamı olduğu söyleniyor.

https://www.aljazeera.com/news/2019/10/baghdad-police-open-fire-anti-government-protesters-191001143248615.html

DENİZ SEVİYESİNİN YÜKSELMESİ BEŞ ADAYI YOK ETTİ

Deniz seviyesinin yükselmesi, erozyon ve kıyı taşkınları iklim değişikliğinin en önemli sonuçları. Geçenlerde Solomon adalarında beş mercan adası deniz seviyesinin yükselmesi ve kıyı taşkınları sebebiyle kayboldu. Altı ada da ciddi biçimde erozyona uğradı.

Adaların bir ila beş hektarlık kısmı denize gömüldü. En az 300 yıllık yoğun tropik bitki örtüsünü destekleyen adalardan Nuatambu’da yaşayan 25 aile yaşamaya elverişli alanının yarıdan fazlasını kaybetti ve 11 ev de 2011’den beri sulara gömüldü. Bu olay Pasifik’te iklim değişikliğinin kıyılar ve insanlar üzerindeki dramatik etkilerine ilişkin anlatımları kanıtlayan ilk bilimsel bulgu oluyor. Önceki çalışmalarda Pasifik bölgesindeki adaların kıyı taşkınlarına uyum sağlayabildiği hatta genişlediği görülmüştü. Ancak son 20 yılda Solomon adaları deniz seviyesinin yükselmesi için sıcak nokta haline geldi. Burada deniz seviyesi küresel ortalamanın üç katından fazla, 1993’ten bu yana 7-10 mm yükseliyor.

https://theconversation.com/sea-level-rise-has-claimed-five-whole-islands-in-the-pacific-first-scientific-evidence-58511?utm_source=facebook&utm_medium=facebookbutton

HİNDİSTAN 8 OCAK GENEL GREVİNE HAZIRLANIYOR

Hindistan’da 8 Ocak’taki genel greve hazırlık yapılıyor. On büyük sendika Narendra Mori hükümetinin işçi düşmanı ekonomik politikalarına karşı 8 Ocak’ta genel grev çağrısında bulundu. Karar, Parliament Street’te yapılan bir açık toplantıda alındı. Toplantı INTUC, AITUC, HMS, CITU, AIUTUC, TUCC, SEWA, AICCTU, UTUC ve LPF sendikaları tarafından düzenlendi. Ulusal çaptaki kitle toplantısında sendika liderleri Modi-2 hükümetinin genel olarak halkın, özelde de işçi sınıfının haklarına ve yaşam alanlarına karşı saldırganlığını, özelleştirmeye hız vermesini kınadılar.

https://www.indiatoday.in/india/story/left-congress-backed-trade-unions-nationwide-general-strike-january-1604881-2019-09-30

SEUL’DE ULAŞIM GREVİ

Seul ve Gyeonggi eyaleti metro işçilerinin 8 milyon metro kullanıcısını etkilemesi bekleniyor. Kore Sendikalar Konfederasyonuna bağlı dört kamu ulaşım sendikası gelecek hafta ayrı ayrı greve gideceklerini açıkladılar.

Sendikalar başta iş güvenliğiyle ilgili olanlar olmak üzere işçi sayısının artırılmasını, özel şirketlerin taşeronluk sözleşmelerine son verilmesini, çalışma ortamının, işçilerin koşullarının iyileştirilmesini ve hızlı trenlerin altyapı ve işletiminin sağlamlaştırılmasını talep ediyor.

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20191003000172

MÜLTECİLERİ UCUZA ÇALIŞTIRMAK ONURSUZLUK

Avustralya’nın en büyük geri dönüşüm şirketlerinden birinde mülteci ve göçmenlere bir yıl içerisinde 1 milyon dolar kadar eksik ödeme yapıldığı ve zor koşullarda haftada 70 saat çalıştırıldıkları ortaya çıktı.

Avustralya İşçileri Sendikası bu durumu “ulusal onursuzluk” olarak tanımladı. İşçiler aynı zamanda Polytrade’de haftada yedi gün çalıştırılıyor. İşçiler ezilmiş camdan dolayı ağırlaşmış hava ortamında çalışıyor, maske kullanmalarına rağmen toz ağızlarına ve gözlerine doluyor.

https://www.theage.com.au/business/workplace/massive-wage-underpayments-at-major-recycler-a-national-disgrace-20191005-p52xw8.html

KATAR’DA İŞÇİ ÖLÜMLERİ SORUŞTURULMUYOR

Katar yüzlerce işçinin ani ölümünü araştırmıyor. Her yıl Dünya Kupası için çalışan yüzlerce işçi ölürken bu olayları Katar makamları kalp krizi ya da “doğal sebepler”e bağlıyor. Ölümlerin çoğu uykuda meydana geliyor.

Geçtiğimiz hafta yüzbinlerce işçinin günde 10 saat 45 derece sıcakta çalışmaktan dolayı ölüm riski ile karşı karşıya olduğu açığa çıkarıldı. Yüksek sıcaklıklar kardiyovasküler siKostemi büyük bir gerginlik içine sokuyor ve kardiyologlar sıcak stresi ile ölümler arasında doğrudan bağlantı olduğunu söylüyor. Buna karşılık birçok durumda otopsi bile yapılmıyor.

2012 ile 2017 yılları arasında Katar’da en az 1.025 Nepalli doğal denen sebeplerden dolayı yaşamını yitirdi. Bu sebepler kalp krizi, nefes alamama ve “hastalık” olarak kayda geçiyor. Hindistan hükümetinin verilerine göre de 2012-Ağustos 2018 arasında Katar’da ölen Hintlilerin sayısı 1.678. Bunların 1.345’i “doğal” ölüm olarak kayda geçirilmiş.

https://www.theguardian.com/global-development/2019/oct/07/sudden-deaths-of-hundreds-of-migrant-workers-in-qatar-not-investigated

Çeviren: Nilgün Güngör