Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 16-31 Mart Haberleri

NAURU’DAKİ MÜLTECİLER ASBESTE MARUZ KALMIŞ
Pasifik Adasına yakın bir yerleşim yerine çöp dökülmesi nedeniyle Nauru’da yaşayan mültecilerin asbeste maruz almış olduğu tahmin ediliyor. Geçici barakalar kurmak için tehlikeli malzemeleri kullanan mülteciler önümüzdeki yıllarda kansere yakalanabilir. Nauru Kamu Hizmetleri Şirketinde çalışan işçiler binalardan büyük miktarda asbest yalıtım malzemesi söktü. Fakat asbestin bir kısmının güvenli bir biçimde atılmadığına ilişkin kanıtlar var. Asbest konteynerlere yüklenip onlarca mültecinin yaşadığı Fly Camp yerleşim yerinin birkaç metre uzağına dökülmüş. Nauru hükümeti ile Avustralya yetkilileri arasındaki bir toplantıdan sızan bilgiler, geçen Ekim ayından bu yana asbest konusunda alarm zillerinin çaldığını gösteriyor.

https://www.abc.net.au/news/2019-03-19/refugees-on-nauru-exposed-to-asbestos/10912044?pfmredir=sm


GREV BAYRAĞI ALTINA
Avrupa’nın dört bir yanında göçmenler, sanayi işçileri, güvencesiz işçiler artan yoksullaşma ve güvencesizliğe karşı greve gidiyor, kitlesel bir mücadele veriyor. Avrupa’dan ve Avrupa dışından 16’dan fazla ülkeden sendikacılar, kolektifler, işçi ve aktivistler Uluslararası Toplumsal Grev Platformunun 6. toplantısında mevcut duruma müdahale etmek ve eylemlerine yön çizmek için kararlar aldılar. Toplantıya İsveç’ten Yunanistan’a, Fransa’dan Gürcistan’a, Alman şoförlerden Polonyalı öğretmenlere, İtalyan antrepolarında çalışan göçmen hamallardan İspanya, Polonya ve
Fransa’daki Amazon işçilerine pek çok kişi katıldı. Toplantının sonuç bildirgesinden: “2008 krizinden sonra güvencesizlik, göçmen hareketliliğinin denetimi, sosyal yardımlarda yapılan kesintiler, topluma yeni hiyerarşilerin empoze edilmesi, kadınlara yönelik gerici politikalar Avrupa’da olağan hale geldi. Bu senaryo içerisinde ulusal ölçekteki sosyal demokrat uzlaşmaya dönmek ne mümkündür ne de arzu edilebilir. Bağlantılı uluslararası süreçleri gözardı etmek de doğru olmayacaktır. Son on yıldır İtalya’dan İspanya ve Fransa’ya, Polonya’dan Almanya’ya, İsveç’ten Gürcistan’a lojistik, sanayi ve taşımacılık sektörlerindeki mücadelelerde yer aldık. Yerel anlamda koşullarımızı iyileştirmeyi başardık. Fakat genel siyasal ve sosyal durumun kabul edilemez olduğunun bilincindeyiz. Gücümüzü büyütmek için uluslararası ortak hedefler belirlemeliyiz. Kemer sıkmaya ve sağ ve sol milliyetçiliğe karşı tek silah, uluslararası ölçekteki başkaldırı hareketinin güçlendirilmesidir.”

https://www.transnational-strike.info/2018/12/21/for-a-2019-under-the-sign-of-the-strike/KİMYASAL TESİSTEKİ PATLAMADA EN AZ 78 İŞÇİ CAN VERDİ
Çin’de Yanchang yakınlarında bulunan Jiangsu’da bulunan Tianjiayi Kimya adlı bir pestisid fabrikasında 21 Mart’ta meydana gelen patlamada en az 78 kişi yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı. Görgü tanıkları biri daha küçük diğeri büyük olmak üzere ardarda iki patlamanın olduğunu söylüyor. Patlama sonucu alevler yanıcı kimyasal malzemelerin bulunduğu dördüncü kata kadar çıktı. Yerel medyaya göre daha bir yıl önce Devlet İş Güvenliği İdaresine ait bir raporda 13 iş güvenliği ihlalinden söz ediliyordu. Bunlar, kalifiye personel eksikliği, güvenlik eğitiminin yetersizliği, net güvenlik protokollerinin olmaması, kalite kontrol yapılmaması, işaretleme sisteminin yetersizliği, kimyasal tanklardan sızma, yangın tehlikesinin önemsenmemesi, vb. Buna karşılık raporda en az 10 işçinin öldüğü Lianyungang’da 9 Aralık 2017’de meydana gelen patlamadan ders çıkarmanın önemine işaret ediliyor.

https://clb.org.hk/content/least-78-dead-hundreds-injured-massive-chemical-plant-explosion

TOPRAK GÜNÜNÜN 43. YILDÖNÜMÜ
İsrail’deki Filistinliler 4.046 metrekare Filistin toprağına el koyulacağının açıklandığı 30 Mart 1976’da büyük bir protesto eylemi düzenlediler. Gösteriye saldıran İsrail polisi 6 Filistinli genci öldürdü, pek çoğunu yaraladı ve tutukladı. İsrail’deki Filistinliler ile Batı Şeria, Gazze ve diğer yerlerdeki Filistinliler her yıl Toprak Gününü yürüyüşlerle anıyor. Bu yılki Toprak Günü, Büyük Geri Dönüşün yıldönümü ile çakışıyor. Filistinliler aynı zamanda İsrail ve Mısır’ın 12 yıldır Gazze’ye uyguladığı ablukanın son bulmasını istiyor. Geçen yıl Gazze’de 57’si çocuk ve 3’ü kadın 312 Filistinli öldürüldü, 30.000 kişi yaralandı. Tarihi Filistin toprağı 27.000 kilometre kare. Bunun % 85’i İsrail’in askeri denetimi altında. İsrail 2018’de 9.384 yeni konut inşa etti ve 9 yeni yerleşim yeri kurmaya girişti. 2018’de 7.122 ağaç söküldü. 2000-2019 arası İsrail işgalcileri tarafından sökülen ağaç sayısı da bir milyondan fazla.

https://imemc.org/article/report-palestinian-land-day-43-years-later/

ÇİN’DEKİ TUTUKLAMALARA PROTESTO
28 Mart’ta Filipinler’deki SENTRO sendikası ve işçi hakları savunucuları Manila’da bulunan Çin büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi yaptı. SENTRO genel sekreteri Josua Mata, yaptığı konuşmada sendikalaşma haklarını kullandıkları için sürekli baskılara maruz kalan Çinli işçilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi ve tüm işçi hakları savunucularının serbest bırakılmasını istedi. Mata, sendikalaşma hakkını çiğneyen Çin hükümetini ILO Yönetim Kurulundan istifaya çağırdı. Çin büyükelçiliği önünde 26 Mart günü iki protesto daha gerçekleşti. Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi. “Sendikacılık suç değildir!” sloganını kullanan KCTU, eylemin polis tarafından bloke edilmesini de kınadı. Çin’deki tek bağımsız sendika olan Hong Kong Sendikalar Konfederasyonu da Jasic işçileri ile diğer tutukluların serbest bırakılması talebiyle kent merkezinde bulunan merkezi hükümet İrtibat Bürosuna yürüdü.

http://www.iuf.org/w/?q=node%2F6818

KORE’DE İŞÇİLER PARLAMENTO ÖNÜNDE
27 Mart’ta Kore Sendikalar Konfederasyonu üyesi 10.000 kadar işçi Güney Kore parlamentosu önünde toplandı. İşçiler hükümetin geçici işçilerle işten çıkarılan işçilerin sendikalara üye olma hakkı konusundaki ILO hükümlerinin kabulünü istediler. Kore İşveren Federasyonu bu hükümlerin kabul edilmesine karşı bir açıklama yapmıştı.

http://blog.jinbo.net/CINA/5081

http://blog.jinbo.net/attach/801/8789369760.jpg

Çeviren: Nilgün Güngör