Tunus'ta 12 kadın tarım işçisi hayatını kaybetti, olayı protesto için işçiler greve çıktı

Tunus'ta 27 Nisan Cumartesi sabahı erken saatlerde, kamyonet kasasında tarladaki işlerine taşınan yaklaşık 50 kadın tarım işçisinden 17'si, lastiği patlayan aracın devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.

Sidi Bou Zid'de yaşanan kaza, ülkede tarım işçilerinin can güvenliği olmaksızın çalıştığının kanıtı niteliğinde.

Kamyonet kasasında her sabah yapılan bu yolculuklar, 7 Tunus Dinarı (Yaklaşık 13 TL) yevmiye için yapılıyor.

Ciddi bir ekonomik kriz yaşanan ülkede can güvencesinden yoksun, oldukça kötü koşullarda çalışan kadınlar, günden güne kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle hayatlarını bir çıkmazda sürdürmeye çalışıyor.

Fiyat artışının dizginlenemediği ve maaşların artmadığı ülkede işsizlik her zamankinden daha büyük bir sorun.

Kazanın ardından hayatını kaybeden kadınların yakınları, hükümete tepki göstererek artık bu gidişe dur denilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Tunus Halk Cephesi, yayınladığı açıklamada kazaya sebep olanın günden güne kötüleşen hayat koşulları olduğunu belirtti. Açıklamada hükümetin bu sorunları çözmek için herhangi bir adım atmadığı vurgulanarak Mecliste olağanüstü bir oturum talep edildi.

Halk Cephesi, bunun yanı sıra ulusal yas ve hayatının kaybeden emekçi kadınların yakınları için acil yardım talebinde bulundu.

Tunus'ta geleneksel olarak giyilen tülbentlerin hayatını kaybeden kadınların yaşadıkları evlere asıldığı görüldü.

Evrensel

Tunus'un Sidi Buzeyd kentinde cumartesi günü yaşanan ve 12 tarım işçisinin hayatını kaybetmesine neden olan iş cinayeti kentte protesto edildi. İş cinayetine tepki gösteren işçiler kent genelinde 1 günlük grev ilan ederken düzenlenen eylemlerde hükümete tepki gösterildi.

Grev, İşçi Sendikası Bölgesel İşçi Birliğinin çağrısı üzerine gerçekleştirilirken gün içerisinde kent genelinde eylemler de düzenlendi.

Sidi Buzeyd'in çeşitli bölgelerinden binlerce kişinin katıldığı eylemde, hükümetin tarım iş koluna dair önlem almamasına tepki gösterildi.

Sebala bölgesinde de Tunuslu işçiler yürüyüş düzenledi. Buradaki eylemde konuşan Bölgesel İşçi Birliği Genel Sekreteri Lezher Kamudi, Tunuslu Muhammed Buazizi'nin 2010 yılı sonlarında bir pazar yerinde kendini yakmasıyla patlak veren halk hareketini hatırlatarak, “Mevcut hükümeti iktidara Sidi Buzeydlilerin taşıdığını” söyledi.

Tunus'un kırsal kesimlerinde, tarım işçilerinin ulaşımı ve taşınması, güvenlik özelliklerinden yoksun kamyonetlerle sağlanıyor. Bu da genellikle ölümcül kazalarla sonuçlanıyor. Son olarak geçen cumartesi başkentin batısında bulunan Sidi Buzeyd vilayetinde 30 tarım işçisini taşıyan bir kamyonet yük taşıyan başka bir kamyonetle çarpışmış, kazada 12 kişi hayatını kaybetmiş, 21 işçi yaralanmıştı. (Sidi Buzeyd/AA)

Evrensel