Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) Şubat 2019 Haberleri

İSMAİL BAKHSHİ’YE ÖZGÜRLÜK

İran’da bulunan Haft Tapeh Şeker Kamışı İşçileri sendikası temsilcisi İsmail Bakhshi ağır fiziki ve psikolojik işkence altında ve yaşamı tehlikede. İran makamları ve istihbaratı onu kendisi ve diğer öncü işçilerle ilgili itiraflarda bulunmaya zorluyor.

İsmaeil Bakhshi ağır bir kefaletle Aralık 2018’de tahliye edildikten sonra gözaltında bulunduğu süreçte ağır işkence gördüğünü açıklamıştı. İran makamları ise işkenceyi inkar edip onu yeni suçlamalarla yeniden gözaltına aldılar. Serbest bırakılması için barışçıl bir eylem yapan aile bireylerini de gözaltına aldılar. İsmail şimdi de işkenceyi duyurarak halkın huzurunu bozmakla suçlanıyor ve televizyona çıkıp işkence ve kötü muamele gördüğünü inkar etmeye zorlanıyor.

İşçilere uygulanan baskılar ve İsmail Bakhshi’ye yapılan işkencelere sendikalar tarafından kınandı. İran’daki öncü işçilerin ve İsmail Bakhshi’nin derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

https://www.facebook.com/AAWL.Solidarity/posts/10155906977887115

GÜNEY KORE’DE İŞÇİ TALEPLERİ

Seul’de bir araya gelen metal sektöründen 2000 sendikacı Moon hükümetini Chaebol şirketlerine para saçılmasına ve iş yasasına kısıtlamalar getirmeye son verme çağrısı yaptı. Sendikacılar Gwangju “iş” projesinin geri çekilmesini, Daewoo Denizcilik ve Gemi Mühendisliği şirketinin satılmasına son verilmesini istediler ve iş yasasında reform yapılmasını talep ettiler.

KCTU ve FKTU konfederasyonlarına bağlı metal ve kimya işçileri sendikalarına üye işçiler Ekonomik, Sosyal ve Emek Konseyinin (üçlü komisyon) vardığı anlaşma ile çalışma standartlarının bozulmasını reddediyor. Bu anlaşma çalışma saatlerinin esnekleştirilmesini getiriyor.

https://www.facebook.com/AAWL.Solidarity/posts/10155900845157115

HİNDİSTAN ZORBALIK VE DİRENİŞ

Hindistan’da Pricol işletmesi başka bir işyerine sürgün edilmelerine itiraz eden 294 işçiyi işten çıkardı. İşçilerle ilgili kararın sebebi geçen yıl 100 günü aşkın bir süre greve gitmiş olmaları. İşletme daha önce de Çalışma Bakanlığının aksi yöndeki tavsiyesine rağmen 301 işçiyi Maharashtra, Uttarakand ve Andra Pradeş eyaletlerine sürmüştü.

Oragadam ve Vallam’daki Royal Enfield tesislerinde çalışan işçiler, 13 Şubat’ta aynı zamanda sendikacı olan 3 işçinin sürgün edilme kararı üzerine greve gitti. Grevin yedinci gününde işçiler yönetimin fabrikaya yeni kameralar yerleştirmesi ve kamera sayısının 150’ye çıkartılmasını öfkeyle karşıladı. İşçiler yönetimin işçilerin zamanını çok yakından takip edip kısacık bir dinlenme anının bile sorgulanacağından emin. Hosur fabrikasında işçiler tuvalet önündeki kamera üzerinden takip edilip fazla vakit geçirdiği şeklinde uyarılıyor.

Grevin sekizinci gününde sendika saymanı Gopinath ile sekreter Rajendran açlık grevine başladı.

https://tnlabour.in/automobile-industry/8009

BANGLADEŞ’TE ASGARİ ÜCRET GREVİ SONRASI BASKILAR

Bangladeş’te konfeksiyon işçileri geçtiğimiz Aralık ve Ocak aylarında greve gitmişlerdi.

Asgari ücretin artırılması talebiyle yapılan grev sonrası tutuklama ve işten çıkarmalar var.

IndustriALL Bangladeş’e göre 11.600’den fazla işçi işten çıkarıldı.

Özellikle de kıdemli işçiler sendikadan istifa etmeye zorlandı. Böylece şirketler yüksek ücret ve sigorta primlerini ödemekten kurtulmuş olacak. 3.000’den fazla işçiye dava açıldı ve 70 işçi tutuklandı. İşçiler hala tutuklanma ve zam istedikleri takdirde dövülme korkusu yaşıyor.

İşten çıkarılan işçilerin yeni iş bulması ise zor çünkü sendikal faaliyet ve eylemlere katıldıklarına ilişkin kayıtlar biyometrik verilerine işleniyor.

http://www.industriall-union.org/over-11600-bangladesh-garment-workers-lose-jobs-and-face-repression

PAPUA MADENLERİ ÖLÜM SAÇIYOR

ABD’ye ait Freeport-McMoRan şirketine bağlı Grasberg madeni Batı Papua’da katliam ve işgali finanse ediyor. Bu maden her yıl yerel nehir sistemine 200.000 ton toksik atık pompalıyor ve her yıl Endonezya ordusuna Batı Papua halkını baskı altında tutması için 3 milyon dolardan fazla para ödüyor.

Madende çalışma hem çok tehlikeli hem de ücretler çok düşük. Sadece 2013 yılında iki madende 29’dan fazla işçi öldü.

Endonezya’nın en büyük vergi mükellefi olan Freeport’u kollama operasyonları daha işin başında 500.000’den fazla masum Batı Papualının canına maloldu.

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=10155887197677115&id=344789337114

ÖNLEMLER KİM YONG-GYUN’UN ÖLÜMÜNDEN SONRA ALINDI

Güney Kore hükümeti Taean Elektrik Santralında 24 yaşındaki Kim Yong-gyun’un taşeron işçi olarak çalışırken güvenlik önlemlerinin alınmaması sonucu iki ay önce feci biçimde ölümünün ardından güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı. Taşeron şirket ölüme sebep olan koşullar hakkında derinlemesine araştırma yürütülmesi için işbirliği yapmayı ve Kim’in iş arkadaşları için güvenlik önlemleri almayı kabul etti.

Buna göre tesislerde acil durumlara yanıt verecek şekilde ekipler kurulacak. İşçilerin kadrolu ya da taşeron olduğuna bakılmaksızın işyeri kazalarından kamu kurumları sorumlu tutulacak. Kim Yong-gyun gibi yakıt ve ekipman operasyon işçileri kadrolu olacak. Ücretler ve çalışma koşulları sendika, patron ve uzmanlardan oluşan bir komite tarafından belirlenecek. Yine bir üçlü komite bakım işçilerinin güvenlik önlemlerini de belirleyecek.

Bu önlemler Kim’in ailesinin ve sendikanın taleplerinin gerisinde ancak tehlikenin işletmenin parçalanması ve özelleştirilmesini frenleyici nitelikte. Tesiste çalışanlar ve tüm güvencesiz işçiler için güvenli çalışma koşulları sağlamak için de bir adım.

https://www.facebook.com/AAWL.Solidarity/posts/10155870346192115

AVUSTRALYA SUUDİ KADIN SIĞINMACILARI SINIRDIŞI EDİYOR

Avustralya’nın ABC Four Corners haber kanalı, Avustralya makamlarının sığınma hakkı talep eden Suudi kadınların vizelerini iptal ettiğini ve doğrudan transit ülkelere gönderdiğini duyurdu. Avustralya’nın bu eylemi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 14. Maddesinde yer alan sığınma hakkının açıkça ihlali niteliğinde. Mülteci Sözleşmesine göre Avustralya sığınma talebinde bulunanları baskı görecekleri yerlere iade etmemekle yükümlü. Bu zorunluluk transit ülkeleri de kapsıyor.

https://justice.org.au/wp-content/uploads/2019/02/Saudi.png https://justice.org.au/abf-targets-saudi-women-seeking-asylum/

Çeviren: Nilgün Güngör