Samsung’u dize getiren işçi sağlığı mücalesi: SHARPS

SHARPS sendikacıların, işçi sağlığı ve güvenliği gruplarının, insan hakları eylemcilerinin ve işçilerin oluşturduğu bir platform. Tam adı: Yarı İletken Endüstrisinde İnsan Hakları ve Sağlığı Destekçileri. SHARPS’ın çalışmalarının merkezini Güney Kore’deki Samsung işçilerinin işçi sağlığı mücadelesi oluşturuyor. Platform amaçlarını şöyle tanımlıyor: : “ Elektronik sektöründe ve Samsung’da işçi sağlığı ve hakları ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak, mağdur işçiler için uygun tazminat sağlamak, Samsung’da çalışanların temel haklarını elde etmesini sağlamak ve neoliberalizmin küreselleşmesine direnmek.”


1023 gün süren oturma eyleminden bir kare

SHARPS’ın kurucularından olan 63 yaşındaki taksi şoförü Hwang Sang, 21 yaşındaki kızını 2007’de çalışırken lösemi olması sonucu kaybetmişti. Süreci şöyle özetliyor: “Kimyasal maruziyete bağlı meslek hastalığı sonucunda hastalanan ve ölen işçilerin sorunları 10 yılı aşkın süredir sürüncemede bırakıldı. Sadece yoksul oldukları, parasız ve güçsüz oldukları için…Bu içler acısı bir durum.”

SHARPS eylemcileri, uzun zamandır yürüttükleri mücadelenin meyvesini 24 Temmuz’da Samsung’a taleplerinin bir kısmını kabul ettirerek aldı. Resmi olarak, SHARPS ve Samsung arasında imzalanan mutabakat ile bundan sonraki süreçte hakemlik görevi görecek bir Arabulucu Komite oluşturuldu. Bu komite Ekim ayına kadar Samsung’daki meslek hastalıkları ile ilgili bağlayıcı bir rapor hazırlayacak.


SHARPS’ın oturma eylemine çağıran afişlerinden biri

Mutabakata göre SHARPS’ın diğer kazanımları şöyle: Samsung mağdur işçiler için kamusal özür dileyecek, onlara yönelik tazminatlar yeni kriterler altında verilecek, işçi sağlığı düzenlemeleri Arabulucu Komite’nin önerileriyle revize edilecek.

Geçinemiyoruz.org