Asya Avustralya İşçi Sağlığı 1 Nisan Haberleri

AVUSTRALYA'DA ÜCRET MÜCADELELERİ BAŞLIYOR
 
Avustralya ekonomisine ilişkin veriler ücret mücadelelerinin yaklaştığına işaret ediyor. Büyük şirketler için vergi oranlarının  % 30'dan % 25'e indirilmesini parlamentodan geçiremeyen hükümet Mayıs ayında yeniden harekete geçmeye kararlı. Ücretler konusunda geçmişte ekonomik büyümeyle birlikte işsizliği azalıp ücretlerin artması şeklindeki işleyen formül bozuldu. 26 yıl boyunca kesintisiz büyüme yaşayan Avustralya ekonomisinde son yıllarda ücretler ile verimlilik arasındaki makas gitgide açılıyor. İşçi ücretlerinin ekonomideki payı 1960-1970'ler seviyesinde. Ücretli izin hakkına sahip olmayan güvencesiz işçilerin oranı ise % 25'i aşmış durumda. Bütün bunlar ücretler konusunun 2018'de gündemin sıcak maddesini oluşturacağını gösteriyor.
 

KONFEKSİYON İŞÇİLERİ SÖZLEŞMESİZ ÇALIŞIYOR
Bangladeş'te yapılan bir araştırmaya göre Dhaka ve Gazipur'da konfeksiyon işçilerinin % 72'den fazlası işe giriş bildirimi olmaksızın çalışıyor. Bu oran Chittagong ve Narayanganj'da % 59,49. Bangladeş'in konfeksiyon sektöründe % 80'i kadın olan yaklaşık 4 milyon işçi çalışıyor. Hiçbir kayıt olmadan çalışma özellikle Rana Plaza ve Tazreen Fashions yangını gibi katliamların ardından işçileri çok daha ağır sonuçlarla karşı karşıya bırakıyor.
 
Rapora göre işçilerin % 82,9'u fabrikalarda cinsel şiddetle karşılaşmamış. Ancak herhangi bir hata yaptıklarında ustabaşı, üretim şefi ya da müdürlerin çok kötü davranmasının ve küfür etmesinin "normal" olduğunu, ağıza alınmayacak küfürler işittiklerini anlatıyorlar. İşçiler işten bildirimsiz olarak atılabileceklerini düşünüyor. Dhaka'da sadece % 35,7'si işyerlerinde müfettiş görmüş. 4 aylık doğum iznini kullanma oranı % 28,7. İş yasasından haberdar olanlar yalnızca % 15,7 iken herhangi bir sendikal faaliyete katılmış olanların oranı ise % 5,1.
 

HİNDİSTAN'DA GENEL GREV
 
Kamuda örgütlü 16 sendika 2 Nisan Pazartesi günü için genel grev çağrısı yaptı. Grev, belirli süreli iş sözleşmesini bütün sektörlerde uygulamaya sokmayı hedefleyen yasa tasarısına karşı yapılıyor. Yasa işçilerin kullan-at sistemiyle çalıştırılmasını sağlayacak. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiler, ne kadar süreyle çalışmış olurlarsa olsunlar, ihbarsız olarak işten çıkarılabilecekler. Hindistan'da 1946'dan bu yana geçerli olan düzenli çalışma sistemi bu yasa değişikliği ile birlikte yürürlükten kalkıyor.
 
24 saatlik genel grevin Pazar akşamı yapılacak meşaleli yürüyüşlerle başlayacağı açıklandı. Sendikalar bütün işçileri etkileyen yasaya karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiği çağrısını yapıyor. 
 

PAKİSTAN'DA HAVAYOLLARI VE ÇELİKTE ÖZELLEŞTİRME
 
Pakistan'da sendikalar ve kitle örgütleri 29 Mart'ta hükümetten Özelleştirme Komisyonunun lağvedilmesini ve havayolları ve çelik işletmelerinin özelleştirilmesi planlarından vazgeçilmesini talep etti.
 
Pakistan'la Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında kamu işletmelerinin özelleştirilmesi konusunda 1988 yılında imzalanan anlaşmanın hükümlerinin açıklanması ve parlamento tarafından yürürlükten kaldırılması da sendikaların talepleri arasındaydı.
 
Sendikalarla kitle örgütleri havayolları ve çelik işletmelerinin zarar etmesinin kayırmacılıktan kaynaklandığını düşünüyor. Bu mantığa göre çözümü di hükümetin buraların yönetimine liyakat esasına göre atamalar yapmasında görüyorlar.
 

BİNLERCE VİETNAMLI İŞÇİNİN YASADIŞI GREVİ
 
Vietnam'da Tayvanlı bir ayakkabı firmasında çalışan binlerce işçi yasadışı greve çıktı, ulusal karayolunu saatlerce trafiğe kapattı ve şirketin yeni ücret politikasını protesto etti.
 
Protestolar sonucunda şirket yöneticileri eski sistemi uygulamaya devam edecekleri sözünü vermek zorunda kaldılar.
 
Viatnam'da geçen yıl 314 yasadışı grev yapıldı. İşçiler ücretlerinin artırılmasını, çalışma koşullarını iyileştirilmesini ve fazla mesainin kaldırılmasını istiyor. Sendikalar greve çıkan işçi sayısının 2016'ya göre % 10 daha fazla olduğu belirtiyor.
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör