Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 25 Şubat Haberleri

FİLİPİNLER'DE İŞÇİLERE TERÖR ESTİRİLİYOR
 
Filipinler'de devlet başkanı Duterte'in 2016 yılında başlattığı "Uyuşturucuya Karşı Savaş"ta şimdiye dek 20.000'den fazla kişi polis, paramiliter güçler ya da ölüm mangaları tarafından katledildi. Kurbanların çoğu işçi ve emekçiydi. Ülkede milyonlarca işçi ve işçi ailesi üzerinde tam bir terör estiriliyor. Silahlı haydutlar işçi semtlerini basıyor, insanları gözaltına alıyorlar. Tam bir dokunulmazlığa sahip olmanın pervasızlığıyla davranıyorlar. İyice gemi azıya alan Duterte kısa bir süre önce öldürülen her "komünist isyancı" için askerlere 380 dolar ödeneceğini açıkladı.
 
 
HİNDİSTAN'DA TERSANE KATLİAMI
 
Geçtiğimiz hafta Hindistan'ın güneyindeki Cochin kentinde bir gemide meydana gelen patlama sonucu beş işçi can verdi, 11 işçi yaralandı. Olayla ilgili araştırma devam ediyor ancak patlamaya oluşan asetilen gazının kaynak alevine maruz kalmasıyla gerçekleştiği düşünülüyor. Hindistan'da işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetmelikleri hükümleri bile uygulanmıyor. Bu katliamın kökeninde de "kendi kendini sertifikalama" uygulamasının bulunduğu anlaşılıyor. Uygulama sayesinde tersane sahipleri kendi işçi sağlığı iş güvenliği denetimlerini kendileri yapıp kendilerine uygunluk sertifikası veriyorlar.
 
 
 
İRANLI İŞÇİLER ÖDENMEYEN ÜCRETLERİ İÇİN MÜCADELEYİ KAZANDI
 
İran'da Shush'daki Haft Tapeh şeker kompleksi işçileri 8 aylık mücadelenin ardından 2017 Temmuz'undan bu yana ödenmeyen ücretlerinin tamamını kazandılar. Bu kazanım işçilerin işyerini yönetimden devralmakla tehdit etmesiyle sağlandı. Ancak ücretlerin dışında da bir dizi önemli sorun var. Gündelikçi işçilerin ücretlerinin de ödenmesi ve işçilerin 2008 yılında kurdukları sendikanın tanınması gibi konular hala çözülmüş değil.
 
 
SURİYE'DE İŞÇİLER İÇİN ACILAR BİTMİYOR
 
Bölgesel güçler arasında nüfuz mücadelesinde yeni oyuncular sahne alıyor ve yeni cepheler açılıyor. Türkiye sınırında Afrin savaşı şiddetlenirken İdlib sürekli bombalanmakta. Doğu Guta'da ise yüzlerce kişi bombardımanda yaşamını yitirdi. Savaşın 8. yılında Suriye savaşı işçi ve emekçiler için hala felaketlere yol açarken, sivil halkın başkaldırı ve direnişi de devam ediyor.  
 
 
DÜNYA İŞÇİLERİ 8 MART İÇİN YÜRÜYOR
 
8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü uzun bir tarihe sahip ve kadınların cinsiyet eşitliğine erişmek için çabalarının bir ürünü. 8 Mart, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1908 yılında kadın tekstil işçilerinin dayanılmaz çalışma koşullarına karşı mücadelesinden doğdu. Kadınların mücadelesi sendikaların gündeminde. Kadınların ödenmemiş ve ücretli emeği konuları bu hareketin bir parçası ve dünyanın her yerinde işçi hakları savunucuları hala işyerinde cinsiyet eşitliği için mücadele ediyor. 8 Mart'ta Melbourne'da eylem ve etkinlikler gerçekleştirecek. AAWL ve APHEDA (Avustralya sendikal hareketinin uluslararası dayanışma örgütü) de Kadınlar Küresel Olarak Örgütleniyor toplantısı yapacak.
 
 
TÜRKİYE'DE GAZETECİLERE MÜEBBET HAPİS CEZASI YAĞDI
 
Türkiye'de geçtiğimiz hafta üç gazeteci 2016 yılındaki darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkum edildiler. Gazeteciler yazı ve konuşmalarıyla insanları hükümeti devirmeye kışkırtan "sübliminal mesaj" vermekle suçlanıyorlardı. Onlarla birlikte üç kişi daha müebbet hapis cezası aldı. Bir diğer gazeteci Deniz Yücel ise bir yıl hapiste kaldıktan sonra Alman devletinin müdahalesiyle serbest bırakıldı. Verilen bu kararlar Türkiye'de varolan baskının seviyesini ve onun işçi ve insan hakları savunucuları için açıkça tehlike oluşturduğunu gösteriyor. 
 

Çeviren: Nilgün Güngör