Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 18 Aralık Haberleri

TAYLAND'DA CUNTAYA KARŞI PROTESTOLAR ARTIYOR
 
Geçtiğimiz hafta Bangkok kent merkezindeki Demokrasi Heykeli'nin önünde yüzlerce gösterici askeri yönetim tarafından oluşturulmuş anayasanın antidemokratik karakterini hedefleyen bir gösteri yaptı. Eylem sırasında göstericilerin etrafı cuntanın çizdiği ifade özgürlüğünün sınırları ile çevriliydi. Geçtiğimiz Cuma günü ise cuntanın toplantı ve gösteri özgürlüğünü iyice kısıtlayan yasalarına karşı bir protesto düzenlendi. Bu protestoda da parlamento cuntaya karşı güvensizlik oyu vermeye çağrıldı. Cunta her tür muhalefet ve eleştiriyi zorla bastırıyor. Bundan kısa bir süre önce seksen yaşlarındaki yazar Sulak Sivaraksa cumhurbaşkanına hakaretten ceza aldı. İnsan hakları savunucusu avukat Arnon Nampa'nın da mahkemeye saygısızlık nedeniyle beş yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Tayland'da özgürlük talepleri siyasi tutsaklara özgürlük, cumhurbaşkanına hakarete ilişkin 112. maddenin kaldırılması ve askeri cuntaya son olarak şekilleniyor. 
 

KONFEKSİYONDA ENTERNASYONAL ÖRGÜTLENME
 
Konfeksiyon sanayiinde dibe doğru yarış dinamiği ucuz emeğe akın eden şirketler eliyle en etkin şekilde uygulanıyor. Ancak ısrarlı mücadeleler sonucu olumlu sonuçlar almak da mümkün. Küresel markalardan H&M 2018 yılından itibaren işçilere daha yüksek ücret verme sözü verdi. Bu başarının tek yaratıcısı ile işçilerin bitmeyen çabaları. Öte yandan dibe doğru yarışın bir sonucu da işyerlerinin kapanması, işçilerin ücretlerini, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamamaları. 
 

GÜNEY KORE'DEN TÜRKİYE'YE SINIF DAYANIŞMASI

Küresel şirket Posco dünyanın en büyük çelik şirketlerinden biri. Posco çelik işletmesi, Kocaeli'de çok sayıda işçiyi sendikaya üye oldukları için işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 80'i buldu. Güney Kore'deki diğer büyük Şabol'lar gibi * Posco'nun da politikası "işyerine sendika sokmamak". 2006'da Posco'nun Güney Kore'deki ve daha sonra da kuzeydoğu Hindistan'daki işyerleri sert mücadelelere sahne olmuştu. Güney Kore'deki Posco işçileri Türkiye'deki sınıf kardeşleri ile dayanışma içinde olduklarını açıkladılar ve mücadeleye devam çağrısı yaptılar. 
 
* Güney Kore'deki aile şirketi yapılanması. (Çev.)
 

İRANLI İŞÇİ ÖNDERİ HAPİSTE ÖLÜYOR
 
Hapisteki işçi önderi Reza Shahabi'nin felç geçirdiği ve kısmen felçli kaldığı öğrenildi. Ancak hapishane yetkilileri Reza'nın hastaneye sevki talebini reddediyor. Reza, Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi İşçi Sendikasının kurucularından ve sınıfsal faaliyetleri nedeniyle yıllarca hapiste kaldı. Bu yılın başında hapishane koşullarını protesto için uzun bir açlık grevi yaptı ve dünya işçileri için bir dayanışma metni yazdı. Reza'nın derhal serbest bırakılması için protesto mektupları yağıyor. Mektuplarda İran'daki siyasi tutsakların serbest bırakılması ve örgütlenme özgürlüğü isteniyor. 
 

ELEKTRONİK İŞÇİLERİ HEDEFTE

Cavite sanayi bölgesindeki Lakepower Converter Inc. elektronik fabrikasında çalışan yüzlerce işçi bir haftadır grevde. İşçiler çalışma koşullarını ve sendikasızlaştırmayı protesto için greve gittiler. Şirket 6 sendikacıyı işten çıkarıp pek çok işçiye de geçici uzaklaştırma verdi. İşçilerin kurduğu direniş çadırı patronun çetelerinin saldırısına uğradı ve yıkıldı. 
 

BİNLERCE SAĞLIK İŞÇİSİ İŞTEN ATILDI

Kuzey Hindistan'ın eyalet yönetiminin bulunduğu Bihar'da geçtiğimiz hafta 80.000 sağlık işçisi greve katıldıkları gerekçesiyle işten atıldı. Aralık ayı başında geçici işçiler sağlık işçileri kadrolu statüsüne geçmek ve eşit işe eşit ücret talebiyle greve gitmişti. İşçiler hemşirelerden, muhasebecilerden, laboratuar teknisyenleri ve il sağlık çalışanlarından oluşuyor. İş bırakmalara karşı eyalet yönetimi grev kırıcıları devreye sokmaya çalışıyor. 
 

LİMAN İŞÇİLERİ KAZANDI
 
Melbourne'daki limanlardan birinde Kasım ayı sonunda işten atılan aktif bir sendikacı verilen mücadele sonucu işe geri alındı. Sendikacının işe alınması iş arkadaşları, Avustralya Denizcilik Sendikası ve daha pek çok işçi ve sendikacının çabası ile gerçekleşti. Savrulan tehditlere rağmen ICTSI (konteyner terminal hizmetleri) operasyon kapılarının önünde 24 saat bekleme eylemi yapıldı. ICTSI ücretleri düşük tutmak ve çalışma saatlerini uzatmak için işyerine sendika sokmamaya çalışıyor. 
 

Çeviren: Nilgün Güngör