Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 10 Aralık Haberleri

MAHKEMELER, BASKILAR ARTIYOR

Türk devletini Kürt direnişçilere karşı sürdürdüğü savaşa son vermeye çağıran bir bildiri yayınlayan 150 kademisyen geçtiğimiz hafta olağanüstü hal koşullarında hakim karşısına çıktı. Duruşmaların başında yargılanan akademisyenlere destek gösterileri yapıldı. Geçen yılki darbe girişiminden bu yana ihraç edilen onbinlerce işçinin içinde akademisyenler de var. Uraz Aydın'ın da aralarında bulunduğu bazı akademisyenler ise ayrıca “terörizm propagandası” suçlamasıyla yargılanıyor. 


SENDİKA LİDERİNE TUTUKLAMA

Ulaştırma alanında faaliyet gösteren Piston adlı işçi örgütünün lideri ve Kilusang Mayo Uno sendikası Ulusal Konseyi üyesi George San Mateo geçtiğimiz hafta “yasadışı” grev örgütleme suçundan tutuklandı. San Mateo  kefalet ücretini ödemek için adliyeye girerken polis üzerine çullandı. San Mateo, bu yılın başlarında binlerce Jeepney*  sürücüsünün katıldığı ve kazanımla sonuçlanan iki günlük grevdeki rolü nedeniyle hedef alınıyordu. Tutuklanması devlet başkanı Duterte'nin muhalefeti yıldırma ve işçi örgütlenmesini kırma operasyonlarının bir parçası olarak görülüyor. 
 
* II. Dünya Savaşı'ndan kalma Amerikan askeri ciplerinden dönüştürülmüş toplu taşıma aracı. (Çev.)


LİMANDA MÜCADELE BÜYÜYOR

Geçtiğimiz hafta, Melbourne'daki sendikalar küresel yükleme boşaltma devi International Container Terminal Services'de (ICTSI) çalışan arkadaşlarıyla dayanışma eylemi yaptılar. Eylem çevredeki liman operasyonlarında çalışan liman işçilerinin katılımıyla gerçekleşti. Dayanışma eylemi, Avustralya yasalarına göre yasak. Liman işçileri eylemlerini işte bu yasağı da çiğneyerek yaptılar. Öte yandan ICTSI'da mücadele devam ediyor. Yılbaşı döneminde konteynerler dolu ve işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanmasıyla gönderiler gecikiyor. 

AYLARDIR ÜCRETLERİNİ ALAMIYORLAR

ran'ın batısında bulunan Şuş kentindeki Haft Tapeh şeker kamışı plantasyon ve değirmen kompleksinde dört aydır ücretlerini alamayan işçiler geçtiğimiz hafta direnişe geçti. Haft Tapeh işçilerinin uzun bir mücadele tarihi var. İşçilerin ve ailelerinin yaşam koşulları gitgide ağırlaşıyor. Kanada Kamu Emekçileri Sendikası İran hükümetine işçiler üzerindeki baskılara son verme çağrısı yaptı. 


BANGLADEŞ'TE TERSANELER İŞÇİLERE MEZAR OLUYOR 

Bangladeş'te son bir ayda en az 5 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi, pek çok işçi yaralandı. İşçilerin ölüm nedenleri yüksekten düşme, patlama ve üzerlerine metal parçaların düşmesi. Sürekli tekrar eden bu olaylar, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin hiçbir biçimde alınmadığını gösteriyor. Bangladeş'teki sosyal ve siyasal durum işçiler için sürekli zorlaşıyor, işçilerin örgütlenmesi baskılarla engelleniyor. Tersane İşçileri Sendikası Forumu işçilerin koşullarını iyileştirmek için çabalarını sürdürüyor. 


FİLİSTİNLİLER TRUMP'IN KUDÜS KARARINI KABUL ETMİYOR

Geçtiğimiz hafta ABD başkanı Donald Trump tam da beklendiği üzere Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıkladı. Bu tanıma kararı bütün uluslararası anlaşmalara aykırı. Batı Şeria ve Gazze şeridinde gerçekleşen protesto eylemlerinde ölü ve yaralılar var. Trump'ın açıklaması İsrail'e desteğin yenilenmesi anlamına geliyor, ancak bu hamlenin uzun vadeli sonuçları olacak. “İki devletli çözüm” ise kesinkes toprağa gömülüyor. 


ÖLÜM MANGALARI YİNE İŞBAŞINDA

Luzon ve Mindanao adalarında iki gün içinde 10 işçi ve insan hakları aktivisti katledildi. Cinayetler askerler ve devlet yanlısı paramiliter güçler tarafından işlendi. Cinayetler başkan Duterte'nin polisin “Uyuşturucuya Karşı Savaş”ı derinleştireceği açıklamasıyla örtüşüyor. Dizginlerinden boşandırılmış ölüm mangaları şimdiye dek 10.000'den fazla kişiyi katletti. Filipinler'deki durum Marcos faşist diktatörlüğünün en zorlu günlerinden bile daha ağır. 


Çeviren: Nilgün Güngör