Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 27 Kasım Haberleri

SAĞLIK HAKKINA EL KOYULAN İŞÇİLER ÖLDÜ

Batı Papua'daki Freeport McGregor madeninde işçiler yerin 4.000 metre altında çalışıyor. Bu yıl Mayıs ayında başlayan eylemler karşısında şirketin tavrı binlerce işçiyi işten çıkarmak ve sağlık yardımını kesmek oldu. İşçiler bu nedenle büyük zorluklar yaşıyor. En az yedi işçinin şirketin sağlık yardımına erişimi engellemesi nedeniyle öldüğü belirtiliyor.

 
BU İŞÇİ EZİLEREK ÖLDÜ

Geçtiğimiz hafta Hindistan'ın güneyindeki Mysuru kentinde bulunan JK lastik fabrikasında 22 yaşındaki Ravi adlı işçi ezilerek yaşamını yitirdi. Vardiyası bitmek üzereyken hammadde yüklediği sırada Ravi'nin eli iki büyük silindirin arasına sıkıştı ve vücudu silindirlerin içine doğru çekildi. Ravi'nin 6 yıldır çalıştığı bu fabrikadaki statüsü hala gündelik işçiydi. Hindistan'da güvenlik koşullarının bulunmadığı işyerlerinde güvencesiz istihdam ölüme davetiye çıkarıyor.


AVUSTRALYA'DAN BİR KAZANIM

Geçtiğimiz hafta Unilever'e bağlı bir şirkette çalışan işçilerle Woolworths süpermarket zinciri işçileri önemli kazanımlar elde ettiler. Unilever'e bağlı Streets dondurma işçileri üç haftalık grevden sonra şirketin ücretleri % 45 oranında azaltma saldırısını püskürttüler. Woolworths süpermarket deposunda çalışan işçiler de yılbaşı döneminde greve gitme kararı alınca ücretleri artırıldı.


İRAN'DA İŞÇİ AKTİVİST SERBEST BIRAKILDI

23 Kasım günü tecrübeli aktivist Mahmoud Salehi İran'ın kuzeyinde bulunan Saqez hapishanesinden tahliye edildi. Mahmoud Ekim sonunda yeniden tutuklanmış ve 1 yıl daha hapis cezasına çarptırılmıştı. İşçiler içindeki örgütlenme faaliyetleri nedeniyle daha önce de tutuklanan Mahmoud bu süreçlerden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşıyordu. Geçtiğimiz hafta onun serbest bırakılması için İran'da ve uluslararası ölçekte kampanya yürütüldü. Diğer öncü işçi ve aktivistlere özgürlük mücadelesi de ise devam ediyor.


PAPUA YENİ GİNE POLİSİ MANUS ADASINI BASTI

Geçtiğimiz hafta Papua Yeni Gine hükümeti Avustralya tarafından kapatılan Manus adasındaki toplama kamplarında bulunan mültecilere yönelik tehditlerini sürdürdü. Mülteciler yıllardır uğradıkları insanlıkdışı muamele ve baskıları protesto ediyor. Papua Yeni Gine polisinin eylemlere saldırısında çok sayıda kişi yaralandı. Yaralılar arasında tanınmış İranlı gazeteci Behrouz Boochani de bulunuyor. Avustralya'nın pek çok yerinde de protestolar sürüyor. Melbourne'daki gösteriye önce faşistler sonra da polis saldırdı.


MYANMAR'DA ÖZGÜRLÜK ALANI DARALIYOR

Myanmar’ın en büyük kenti olan Yangon'da toplantı ve gösteriler geçtiğimiz ayın başında Yangon Bölge Güvenlik ve Sınır İşleri Bakanının kararıyla yasaklandı. Kasım ayında ayrıca kuzeydeki Kachin eyaletinde ordunun insan hakları ihlallerini açıklayan bir insan hakları savunucusu hakkında devletin manevi şahsiyetini tahkir suçlamasıyla dava açıldı. Rohingya halkına yönelik etnik temizlik olsun bu tutuklamalar olsun, Myanmar’daki koşulların işçi ve insan hakları savunucuları için gitgide daha fazla zorlaştığına işaret ediyor.


JAPONYA'DA İŞÇİLER BASKI ALTINDA

Japonya'da işçiler üzerindeki baskılara dair haberler artıyor. Küresel lojistik firması Toll LTD bazı öncü işçileri fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ve şoförlerin her gün mesai yapmaya zorlanmasına karşı eylem örgütlemekten sorumlu tutuyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise ortaokul öğretmenlerinin yaklaşık % 70'ü haftada 60 saatten fazla çalışıyor ve bu da onları aşırı strese sokuyor.


Çeviren: Nilgün Güngör