Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 19 Kasım Haberleri

KAMBOÇYA'DA SİYASAL BASKILAR 

Geçtiğimiz hafta, Kamboçya'nın liberal ana muhalefet partisi Kamboçya Ulusal Kurtuluş Partisi Yüksek Mahkeme tarafından kapatıldı. İşbaşında bulunan Hun Sen liderliğindeki hükümetin bu hamleyle gelecek yılki seçimleri kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kapatma kararı, muhalif aktivistlere yönelik son tutuklama ve baskıların ve bağımsız medya kuruluşlarının kapatılmasının ardından geldi. Kamboçya'da işçilerin karşı karşıya bulunduğu baskılarla birlikte örgütlenme ve çalışma koşullarını iyileştirme imkanları da daralıyor. 


ZARA İŞÇİLERİNİN MÜCADELE TAKTİKLERİ

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul'daki Zara mağazalarından alışveriş edenler kıyafetlerin içinde Zara işçileri tarafından bırakılmış notlar buldular. Notlarda "Alacağınız ürünü ben yaptım ama paramı alamadım" yazılıydı. Bu yılın başlarında İstanbul'daki Bravo Tekstil fabrikası kapanmış ve 140 işçi aylardır ücretlerini alamadan işsiz kalmıştı. Firma kurtarma fonu oluşturmaya çalıştığını açıkladı fakat ufukta hiçbir ödeme görünmüyor. Bu tarz olaylar Zara gibi şirketlerin azami kar hedefiyle yürüttüğü dibe doğru yarış politikasını ortaya koyuyor. 


AVUSTRALYA'DA MÜLTECİLERE DESTEK EYLEMLERİ

Avustralya ve Papua Yeni Gine'nin Manus toplama kampını kapatıp 600 mülteciyi yüzüstü bırakma kararı alması, her iki ülkede de protestoları alevlendirdi. Mülteciler süresiz oturma eylemine başladılar. Papua Yeni Gine hükümeti onları güç kullanmakla tehdit etti. Avustralya'nın pek çok kentinde mültecilerin Avustralya'ya alınması talebiyle eylemler düzenlendi. Avustralya Tabipler Birliği, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler de Avustralya devletine mültecilere yönelik insanlık dışı politikalarına son verme çağrısı yaptı. 


SENDİKALARA YÖNELİK BASKILARA KARŞI KÜRESEL EYLEM GÜNÜ

16 Kasım Sendikalara Yönelik Baskılara Karşı Küresel Eylem Gününde pek çok ülkede işçi ve emekçiler sokaklardaydı. İşçiler bu gündemle uluslararası ölçekte dördüncü kez bir araya geliyor. İnsanca yaşanabilir bir ücret, güvenceli iş ve güvenli ve sağlıklı bir işyeri için mücadele ederken kapitalistlerin ve devletlerin baskıları ile karşılaşan yoldaşlarını anıyorlar. Bu aynı zamanda bir küresel dayanışma günü. 


BAŞKANA HAKARET YASASI İŞLİYOR

Tayland'da devlet başkanına hakaret yasası olarak bilinen 112. madde herkes için tehdit oluşturuyor. Yasa Tayland kraliyet ailesi ve çıkarları hakkındaki örtük, ima yollu ya da dolaylı en küçük eleştiriyi bile 10 yıldan fazla hapisle cezalandırıyor. Pek çok aktivist uydurma gerekçelerle hapse atılıyor. Hazırlanan yeni bir rapora göre siyasal mücadelelerin yoğunlaştığı son on yılda 112. maddeden tutuklamalar arttı.


GÜNEY KORE'DE BÜYÜK YÜRÜYÜŞ

Öncü işçi Jeon Tae-il'in intiharının* 47. yıldönümü olan 12 Kasım günü Koreli işçiler Seul caddelerinde kitlesel bir gösteri yaptılar. Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) tarafından ücretlerin artırılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sendikalara yönelik baskılara son verilmesi talepleriyle düzenlenen gösteriye 50.000'den fazla işçi katıldı. İnşaat işçileri sendikası ve diğer bazı sendikalar da ayrı gösteriler düzenlediler. İşçilerin bir talebi de hapisteki KCTU lideri Han Sang gyun'un serbest bırakılmasıydı. 
 
* 22 yaşındaki konfeksiyon işçisi Jeon Tae-il, havalandırması olmayan, veremin kol gezdiği işyerlerinde işçilerin zorla amfetamin iğneleri yapılarak uyanık tutulmasına ve aşırı çalıştırılmasına karşı Seul caddelerinde “Biz makine değiliz, iş yasasını uygulayın!” diye haykırarak kendini yakmıştı. 1970'teki bu olay işçi hareketi için kıvılcım olmuştu. (Çev.)


MADEN İŞÇİLERİ MÜCADELEYE DEVAM DİYOR

Batı Papua'da bulunan Freeport Grasberg altın ve bakır madeni direnişinde bu yılın Mayıs ayında başlayan direniş sürecinde binlerce işçi işten atıldı. Şirketin bu sert yanıtının sebebi işçileri örgütsüz bırakarak madenden elde ettiği devasa karları sürdürmek. İşçiler 2011 yılında kahramanca mücadele edip işlerine geri dönmüşlerdi. Şimdiki mücadelelerle ilgili olarak uluslararası sendika federasyonu IndustriALL bir belgesel hazırladı. 


YENİ DELHİ'DE DEV İŞÇİ GÖSTERİSİ

Yeni Delhi'de onbinlerce işçi 9 Kasım'dan itibaren 3 gün boyunca oturma eylemindeydi. Üç yıldır işbaşında olan Modi hükümeti yönetiminde işçilerin koşulları gitgide kötüleşiyor. Geçen yıl  kara parayla mücadele adı altında uygulamaya sokulan bir dizi reformun hedefi aslında işçiler oldu. Bu yılki protestoların önemi hem işçi ve sendika merkezlerinin katılımından, hem de eylemlerde hedefin Modi hükümeti olmasından ileri geliyor. 

Çeviren: Nilgün Güngör