Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 1 Ekim Haberleri

KADIN HAKLARINI SAVUNALIM, KÜRTAJ YASALLAŞSIN
Dinsel muhafazakar ve faşist gruplar bir kez daha kadınların karar verme hakkına karşı birlik oluşturdular ve bir yürüyüş organize ediyorlar. Kürtaj Victoria eyaletinde 2008 yılında yasallaştı fakat Avustralya'da işçi sınıfından kadınların kararlarını yaşama geçirmelerinin önünde hala pek çok engel var.* Kürtaj karşıtı “Bebek Yürüyüşü”nün başını Liberal milletvekili Bernie Finn çekiyor. Bu yürüyüşün mesajları nefret ve bağnazlık yüklü. Kadın örgütleri ile kürtaj savunucuları arasında kurulan güç birliği de bir yürüyüş hazırlığında.  

* Avustralya'da Sydney ve Canberra gibi büyük kentlerin de bağlı olduğu NSW (Yeni Güney Galler) eyaletinde kürtaj yasalarda hala bir suç. Kürtaja ancak doktorlar hamileliğin sürmesinin kadının fiziksel ve/veya ruhsal sağlığı açısından ciddi bir tehlike teşkil ettiğine hükmederse izin veriliyor. Avustralya'nın dört eyaletinde kürtaj devlet tarafından finanse edilmiyor. (Çev.)


İRANLI ÖNCÜ İŞÇİ AÇLIK GREVİNE ARA VERDİ
Hapiste bulunan öncü işçi Reza Shahabi yedi haftadan beri sürdürdüğü açlık grevine geçtiğimiz hafta geçici olarak ara verdi. Açlık grevine ara verme kararının nedeni, bir istihbarat görevlisinin Reza'nın taleplerinin dikkate alınacağı sözünü vermesi. Ancak İran devletinin bağımsız sendikacılara karşı baskı ve hileleri göz önüne alındığında, Reza ile dayanışmayı sürdürmek önemli. İran hapishanelerinde pek çok işçi ve siyasal aktivist bulunuyor. 


KONFEKSİYON İŞÇİLERİ ÜCRETLERİNİ İSTİYOR
İstanbul'da bulunan Bravo Tekstil işçileri fabrikalarının aniden kapatılmasının ardından grevde bulunuyor. Fabrikada 140 işçi çalışıyor ve kıdem tazminatları ile birlikte yaklaşık üç aylık ücretleri de ödenmemiş durumda. Bravo Tekstil üretiminin büyük bölümünü Zara, Next, Mango gibi küresel moda markaları için yapıyor. Konfeksiyon sektöründe fabrikaların aniden kapanması nadir bir olgu değil. Sert bir rekabet var ve sermaye dünyanın dört bir yanında en ucuz emeğe ulaşmaya çalışıyor. Konfeksiyon gibi küresel ölçekte entegre sanayilerde birleşik grevler işçilerin sermayeye karşı en güçlü yanıtı olacaktır. 


BANGLADEŞ KONFEKSİYONLARINDA BİTMEYEN İŞ CİNAYETLERİ
Bangladeş'in başkenti Dakka'nın yakınındaki Munshiganj'de bulunan bir tekstil fabrikasında çıkan yangında en az altı işçi öldü, pek çok işçi yaralandı. Ideal Textile Mill fabrikası hem yerleşim yerlerinin hem de sanayinin bulunduğu bir bölgede çok katlı bir binada kuruluydu. Yangının tamirat çalışmaları sırasında kimyasal malzemelerin koyulduğu birinci katta çıktığı sanılıyor. Bu yangın Bangladeş'teki tekstil fabrikalarındaki ölümlü olaylar zincirinin bir parçası ve bağımsız sendikalar üzerindeki baskıların doğrudan sonucu. 


HİNTLİ İŞÇİLER İÇİN ÖLÜMCÜL BİR HAFTA DAHA
Geçtiğimiz hafta pek çok işçi işyerlerinde can verdi. Ahmedabad'da bir atık su tankını temizlerken çıkan zehirli dumandan zehirlenen beş işçi yaşamını yitirdi. Altıncı işçi de ertesi gün hastanede öldü. Doğu Hindistan'da dokuz işçi havai fişek fabrikasındaki patlamada öldü, üçü yaralandı. Bundan birkaç gün önce üç işçi tıkanan bir lağımı incelerken yaşamını yitirdi. Bütün bu ölümlerin ortak sebebi, işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması. Hindistan'da sadece yasalar yetersiz değil, aynı zamanda uygulama da yok. 


Çeviren: Nilgün Güngör