Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 30 Ocak Haberleri

DÜNYA SÜT DEVİ LACTALIS'TE İŞTEN ÇIKARMALAR
Pamalat Echuca adlı süt işletmesinde ETU sendikası temsilcisi olan 28 yaşındaki Adam Pankhurst işe geldiğinde turnikelerde büyük kırmızı bir kilitle karşılaştı. Patron Adam'la birlikte 60 işçiyi işten çıkarmıştı. Parmalat'ın bağlı olduğu şirket Lactalis. Fransa kökenli Lactalis, dünyanın en büyük süt ve süt ürünleri şirketi. Parmalat, Temmuz 2016'da işyerinde imzalanmış sözleşmeyi geçersizleştirek işçilerin ücret ve çalışma koşullarına yönelik bir saldırı başlattı. Ücret, fazla mesai ve tazminatlardaki kazanımlar tehlikede. Parmalat, bunu kamu yararı ile açıklıyor. İşten atılan Adam Pankhurst evli, iki çocuklu, evi ipotekli. Diğer işçilerin de koşulları aynı.
 
Parmalat sözleşmenin geçersizleştirilmesini “kamu yararı” diye açıklıyor. Lactalis CEO'su'nun kişisel serveti 6,7 milyar dolar ve Parmalat Avustralya'nın 2015 geliri de 1,65 milyar dolardı.
 


MARUTİ MÜDÜRÜNÜ YAKMA DAVASI

Hindistan'da Suzuki için üretim yapan Maruti fabrikasında çalışan işçilerin yargılandığı davada savunma avukatı mahkemeye yeni deliller sundu. İşçiler genel müdür Avnish Dev'in dövülüp yakılmasından dolayı yargılanıyor. Olayla ilgili polis 148 kişiyi tutuklamıştı. İşçilerden dokuzu halen cezaevinde, ancak savcılık iddialarını somut delillerle kanıtlayamıyor. Yangının kim tarafından çıkarıldığı hala bilinmiyor. Avukatlar işçilerin sadece müdürün bacaklarına vurmakla suçlandıklarını, kimsenin bacağına vurulduğu için ölmeyeceğini söylüyorlar. İşçilere yönelik suçlama, müdürün neredeyse kömür olduğu, büyük oranda yanmış bir odada nasılsa bulunan sağlam bir kutu kibrite dayandırılıyor.

2012 Temmuz ayından beri devam eden davada Maruti'nin asıl sorunu çok büyük bir öfke ve başkaldırının yaşanmış olması. Aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu tutsak işçiler kararın çoktan verilmiş olduğunu düşünüyorlar.


KAZAKİSTAN'DA SENDİKA KAPATILDI
Otoriter Kazakistan hükümeti ülkedeki sendikaları tamamen etkisizleştirmek için saldırılarına aralıksız devam ediyor. İşçi örgütleri üzerinde yıllar süren politik ve hukuki baskıların ardından 4 Ocak günü Kazakistan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'nu için kapatma kararı verildi. Benzer kararlar konfederasyona bağlı sendikalar için de alınmıştı.
 
9 Ocak günü sendikaya baskın düzenlendi. 20 Ocak'ta başkan yardımcısı Nurbek Kushakbaev ve petrol işçileri lideri Amin Yeleusinov tutuklandı. Sendikanın kapatılmasına karşı protesto eylemleri yapan işçiler de gözaltına alınıyor. Bağımsız sendikaların kapatılması, devlet yancısı FPRK federasyonu tarafından destekleniyor.
 

METAL GREVİNDE KAZANIM
Birleşik Metal-İş'in 13 işyerinde 2.200 metal işçisi adına yürüttüğü toplu sözleşme sürecinde 20 Ocak günü başlayan grev kazanımla sonuçlandı. İşçiler hükümetin OHAL yasağına rağmen grevi sürdürdüler ve grev hakkının grev yaparak kazanıldığını gösterdiler.
 
23 Ocak günü biten grevle imzalanan sözleşmeye göre saat ücretlerinde ilk 6 ay için 1,2 TL + % 7 artış sağlandı. Toplu sözleşme süresi 2 yıl olacak. Sosyal yardımlar % 27 artarken dini bayramlarda fazla mesai ücreti % 200 zamlı ödenecek. Ayrıca Uluslararası Engelliler Günü ücretli izin günü olarak kabul edildi.
 

Çeviren: Nilgün Güngör