300 bin çalışan slikozis tehditi altında

Türkiye'de yaklaşık 300 bin kişinin akciğer hastalıklarına neden olan tozlu işlerde çalıştığı belirtilirken, silikozis tehlikesine dikkat çekildi.
 
Türk-İş tarafından Türkiye genelinde organize edilen iş sağlığı ve güvenliği konulu eğitim programının Karadeniz ayağına Samsun'da devam edildi. Rize ve Trabzon'un ardından Samsun'da Türk-İş 6. Bölge Temsilciliği'nin koordinesinde 62 sendika temsilcisinin katılımıyla Türk-iş Eğitim Merkezi'nde iş sağlığı anlatıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Naci Yıldız, çalışma hayatında işçi sağlığı konularının hak ile sorumluluklara dayandığını söyledi.
 
Çalışanların sağlıklarından işverenin sorumlu olduğunu, bu konuda mutlaka birilerinin hakları ve sorumluluğu olacağını ifade eden Doç. Dr. Ali Naci Yıldız, iş sağlığı ve güvenliği konusunda geçmiş yıllara oranla düzelmeler olduğuna da vurgu yaptı.
 
İş hayatından örnekler veren ve çalışanların yaşadıkları tehlikelere değinen Doç. Dr. Ali Naci Yıldız, Türkiye'de 300 bin işçinin tozlu işlerde çalıştığını ve silikozis hastalığının tehdidi altında olduğuna dikkat çekti. Silika içeren kumun veya tozun solunmasına bağlı olarak ortaya çıkan, nispeten yavaş seyirli bir akciğer hastalığı olan ve sonu ölümle sonuçlanan silikozis hastalığının çeşitli iş kollarında çalışan işçileri etkisi altına aldığını ifade eden Yıldız, "Örnek verirsek tehlikeli olduğu için rodeoculuk olarak tabir edilen kot taşlama olarak bilinen iş alanında 5 bin kişinin akciğere bağlı fibrozis hastalığına yakanlığı öngörülmektedir. Bu hastalık ölümcül ve ilerleyen bir hastalık. Başladı mı durduramıyorsun. Halkların ve görevlerin bilinmesinin sağlanması gereklidir. Bunu önlemek yasalarla alakalıdır. Uluslararası sözleşmeler imzalanıyor, ona göre yasalara ulaştırılıyor. İşçi sağlığı konusunda ilerleme var ama belki daha hızlı olması gerekli. Denetim yapılmalıdır. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak insan hakkıdır" dedi.
 
Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi İsmail Ekşioğlu, Türkiye'de her 6 dakikada iş kazasının yaşandığını, her 6 saatte bir işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ekşioğlu, "İş kazaları istatistiklerinde Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sıradayız. Böyle bir ortam içerisinde işçi sağlığından ve iş güvenliğinden bahsedilemez. Bu rakamlardan Türk işçisi olarak gurur duyuyoruz" diye konuştu.
 
İki gün sürecek iş panelinde iş sağlığı ve güvenliği konuları anlatılacak.