Amazon işçilerinden ortak koronavirüs açıklaması

Korona pandemisi binlerce insan öldürdü ve dahada fazla insan öldürecekken, Amazon depoları 7/24 çalışmaya devam ediyor. Hükümetler dünyada sosyal mesafeyi korumayı emrediyor ama aynı zamanda işçileri zorla çalıştırmaya devam ettiriyorlar. Virüsün yayılma hızı artarken, dünyada tüm giriş çıkışlar kapatılmışken Amazon’un paketleri şehirlerde hala akmaya devam ediyor. Halkın toplanmasının birçok ülkede yasak olmasına karşın, Amazon’un “devlet içinde devlet” gibi bizim çalışmamıza kendisi izin veriyor, özgürce sömürebilmek için bizi tehlikeye atıyor, kapalı alanlarda binlerce kişi çalışmaya devam ediyoruz. Taşeron kamyon ve kargo sürücüleri küresel ekonominin can damarlarına depolarımızdan virüs taşıyor. Sayılamayacak kadar fazla ürün işçilerin elinden geçiyor.

Bu kriz tüm çalışanları büyük ölçüde etkiledi (sadece Amazon’da bizi değil). Hemşireleri, süpermarket çalışanları gibi benzer çalışanlarıda, ve biz uygun koruyucu giysiler bile alamayacak durumdayız! Pandemi için alınan acil önlemler en küçük protestoları ve grev gözcülerini bile suçlamaya yönelik bir girişimdir. Bu politikalar, Amazon’un sorumsuz politikaları virüsün yayılmasını kolaylaştırdığını gören işçileri susturmak için hükümeti bir araç olarak kullanıyor. Bizi ancak birbirimize yakın olarak sürekli artan bir çalışma temposunda ve genellikle sağlık korumaları olmadan çalışmaya devam etmeye zorlarsa da, geçen hafta binlerce kişi protesto ettik. Sağlığımızı riske atan şirketin bu krizden kar elde etme girişimine karşı protesto ettik. Polonya ve İspanya’da Protesto ettik ve İtalya, Fransa ve New York’ta grev yaptık. Sağlığımız ve hayatımız için mücadele etmenin her yerde mümkün olduğunu ve durmayacağımızı gösterdik. Amazon ayrıca farklı ülkelerde ücret zamları yaparak sağlık ve güvenlik hakkımızı satın alacağını sanmasın, bu bizim için yeterli olmayacağını bilmeli.

Biz, dünyanın dört bir yanından Amazon işçileri olarak, patronlarımızın açgözlülüğü ve hükümetlerinin korkaklığı hepinizi tehlikeye atarken sessiz kalmayacağız. Her yerde işçileri güvende kalmaya ve sosyal mesafeyi uygulamaya çağırıyoruz, ama aynı zamanda örgütlenmeye, protesto etmeye ve mücadeleye hazır olmaya çağırıyoruz!

Taleplerimiz

Bu koronavirüs salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilene kadar Amazon depolarının derhal kapatılması. Bu kapatma sırasında, Amazon tüm işçilere tam maaşlarını ödemek zorundadır.Dünya sağlık örgütü korona virüs pandemisi sona erdi diyene kadar tüm amazon depoları kapatılsın. Kapalı kaldığı süre içinde, Amazon tüm işçilere ücretlerini tam olarak ödemelidir.

Amazon, Amazon’un faaliyet gösterdiği ülkelerin halk sağlığı sistemlerine 20 milyar dolar vermeli.

Amazon depoları kapanırken, şirket hasta olan, karantinada olan, sevdiklerine bakması gereken veya okul kapanışları nedeniyle çocuklara bakması gereken tüm işçiler için ücretli hastalık izni sağlamalıdır.

Amazon depoları kapanırken tüm amazon işçilerine risk ödemesi yapılmalı.

Amazon depolarını kapatana kadar, çalışanların bu tehlikeli işyeri koşullarında üretim üzerindeki güvenliği önceliklendirebilmeleri için, ücretler veya zaman aşımı görevleriyle ilgili herhangi bir tutanak tutulması veya işten çıkarma olmamalıdır.

Amazon depolarını kapatana kadar, şirket ücretlerini düşürmeden depolarındaki çalışma süresini azaltmalıdır. İşçiler olarak temel ihtiyaçlarımızı yerine getirebilmemiz ve Korona’nın hayatımız üzerindeki etkisiyle başa çıkabilmemiz için daha fazla ücrete ve zamana ihtiyaç duyuyoruz.

22 Mart 2020, Uluslararası Amazon İşçileri

Çeviri: Devrimci Proletarya

Orijinal metin: https://amworkers.wordpress.com/2020/03/24/amazon-workers-international-common-statement/?fbclid=IwAR2S0HXmmRjvnMdgUKZqsIjaNrS_K0Eda_mEXuAKGKBcA6rC5p4hFSYC7c8

Devrimci Proletarya