Tekgıda-İş: Bask Ülkesindeki İş Cinayetlerini Kınıyoruz!

İspanya’nın Bask bölgesine bağlı Bizkaia’da 2 işçinin öldüğü iş cinayetini ve Zaldibar’daki heyelan nedeniyle iki işçinin de kayıp olduğu olayları Tekgıda-İş Sendikası olarak kınadığımızı açıklamak isteriz.

Bask sendikaları yaptıkları açıklamada, tehlikeli koşullarda çalışan işçilerin göz göre göre öldüklerini belirterek, bu durumu kınadıklarını açıkladı. 2020 başından bu yana Bask ülkesinde işyerlerine toplam 12 işçinin hayatını kaybettiği belirtilerek, iki işçinin de toprak kaymasının ardından hala kayıp olduğu hatırlatıldı.

6 Şubat’ta Zaldibar’da Bilbao ve San Sebastian kentlerini bağlayan Ap-8 otoyolu üzerindeki çöp döküm alanında toprak kayması meydana gelmişti. O sırada çalışmakta olan 10 işçi, heyelan altında kaymış, sekizi yaralı kurtarılırken, ikisi de toprak kayıp olmuştu.

Sözkonusu işyerinde çalışan işçiler, çöp tesisinde bir hafta önce başlayan hareketliligi bildirerek, çöp dökümünün durdurulmasını istemişti. Ancak bu uyarılara kulak asılmaması sonucu, 8 işçinin yaralanması ve ikisinin de kayıp olmasıyla sonuçlanan, elim kaza meydana geldiği ortaya çıktı. Asbest toplama alanı da olan tesiste, heyelanın ardından büyük miktarda asbestin de ortaya çıktığı ve doğru yöntemlerle saklanmadığı da ortaya çıkmış oldu.

Bask işçileriyle dayanışma amacıyla Tekgıda-İş olarak Zaldibar çöp döküm alanında kayıp olan iki işçinin acilen bulunmasını ve etkin bir soruşturma başlatılmasını istiyoruz. Destek vermek isteyen tüm üyelerimiz ve işçileri sosyal medya hesaplarından #ZaldibarArgitu hashtagi ile paylaşım yaparak, işçi kardeşlerimize destek olmaya çağırıyoruz.
İş güvenliği ve sağlığı açısından çok daha kötü bir durumda olan Türkiye’de ise İş Güvenliği ve Sağlığı (ISIG) Meclisi verilerine göre, Ocak ayında en az 112 işçi hayatını kaybetti.

Tekgıda-İş