Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) Haziran-Temmuz 2019 Haberleri

ASYA AVUSTRALYA İŞÇİ SAĞLIĞI (AAWL) HAZİRAN 2019 HABERLERİ

HONG KONG’DA GÖSTERİCİ SELİ
Siyahlar giyinmiş, beyaz çiçekler taşıyan göstericiler Hong Kong’da sokaklara aktı. Talepleri sanıkların Çin’e iade Edilmesi yasa tasarısının geri çekilmesi ve Carrie Lam’ın istifası. Gösterileri düzenleyenler yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığını belirtiyor. Bu her koşulda Hong Kong tarihinin en kitlesel gösterisi. Bundan önceki en büyük gösteri 1989 yılında Pekin’deki öğrenci ayaklanmasının bastırılmasını protesto etmek için yapılmıştı. Carrie Lam gösterilerin birinci haftasında tasarının askıya alındığını söyledi. Bu, 2003 yılındaki güvenlik yasasından bu yana hükümetin kamuoyu baskısı karşısındaki en önemli geri adımı. Açıklamayı yürüyüşten önce yaptı fakat şehrin ruh halini iyi hesap edemedi. Zira eylemciler yasayı başlarının üzerinde demoklesin kılıcı gibi hissediyor ve her an uygulamaya koyulabileceğini düşünüyorlar. 

https://www.theguardian.com/world/2019/jun/16/hong-kong-protests-carrie-lam-china?
CMP=share_btn_fb

KCTU ONUR YÜRÜYÜŞÜNDEYDİ
Seul’de eylem günüydü. KCTU hükümetin ILO sözleşmelerindeki örgütlenme özgürlüğü hükümlerini onaylaması talebiyle kitlesel bir gösteri düzenledi. Aynı zamanda ise 20inci Seul Onur Yürüyüşü ile dayanışma amacıyla gökkuşağı renklerinde hazırlanmış flama ve dövizlerle yürüdü. “Herkes için KCTU!”, “Sendikalar LGBTI+ yönelik ayrımcılık ve dışlamaya karşıdır” dövizleri taşıdı.

https://www.facebook.com/kctueng/posts/1197813803721775 

FİLİPİNLER’DE BİR SENDİKACI ÖLDÜRÜLDÜ
Filipinler’in Cavite kentinde Dennis Sequena adlı bir sendikacı işçilerle toplantı yaptığı sırada vurularak öldürüldü. Kimliği bilinmeyen silahlı bir kişi motosikletle toplantı yapılan yere geldi ve sendikacıyı vurduktan sonra gitti. Hastaneye götürülen Sequena kurtarılamadı. Aynı zamanda 2019 ara seçimlerinde Partido Mangagawa partisinden aday olan sendikacının ölümü için Filipinler devletinin bir yargısız infazı yorumu yapılıyor.

https://www.philstar.com/nation/2019/06/02/1923024/fZykg3V4AlRjTMPv.01

ÇİN’DE İNŞAATLAR SÜREKLİ TEHLİKELİ
Çin Emek Bülteninin İş Kazası Haritasında yer alan verilere göre Çin’de inşaatlarda sadece Mayıs ayında 33 işçi öldü, 145 işçi yaralandı. 2018 yılında inşaat sektöründe çökme kaynaklı kazalar sektördeki tüm kazaların yüzde 7,3’ünü oluşturdu. Ancak büyük ölçekli kazalar göz önüne alındığında bu oran yüzde 45,5’e yükseliyor. Manşetleri büyük yangın ve patlamalara ilişkin haberler kaplarken inşaatlardaki kazalar ise yer bulamıyor. Ancak o kadar yaygınlar ki ölüm ve yaralanmalar toplamda sayıyı kabartmaya yetiyor. Pek çok olay yönetmeliklerin uygulanmasındaki ihmallerden ve işyerinde etkin bir sendikal temsilciliğin olmamasından kaynaklanıyor.

https://clb.org.hk/content/workers-constant-risk-unsafe-buildings-and-structural-collapse

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNDE #GARMENTMETOO KAMPANYASI
Cenevre’deki ILO görüşmeleri sürerken Küresel Emek Adaleti (GLJ) ve Asya Tavan Ücret İttifakı (AFWA) “Küresel Konfeksiyon Tedarik Zincirlerinde Toplumsal Cinsiyet Adaleti: Hızlı Modayı Dönüştürme Gündemi” başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Rapor geçen ay yayınlanan #GarmentMeToo kampanyası için fikri takip özelliğinde. Raporda hızlı moda markalarının konfeksiyon alanında cinsiyete dayalı şiddet ve tacizi nasıl sonlandırabileceklerine ilişkin net bir yol haritası ile ILO’ya bir dizi tavsiye yer alıyor. Tavsiyeler küresel tedarik zincirlerinde çalışan düşük ücretli işçiler etrafında yoğunlaşıyor ve AFWA’nın Güvenli Çevrim Yaklaşımına ilişkin temel bilgileri sunuyor. #GarmentMeToo kampanyası da H&M ve Walmart da içinde olmak üzere Asya’daki konfeksiyon tedarik zincirlerinde cinsiyet bazlı şiddeti belgeliyor.

https://asia.floorwage.org/news/garmentmetoo-campaign-launches-report-on-gender-justiceon-garment-global-supply-chains-2014-an-agenda-to-transform-fast-fashionrecommendations-for-the-ilo-and-garment-brands

FİLİPİNLER’DE MOTOSİKLETLİ KATİLLER
Filipinler’de Kilusang Magbubukid Pilipinas (KMP) adlı çiftçi örgütü, Bukidnon eyaletinde bir üyelerinin katledilmesini protesto etti. KMP, katillerden birinin paramiliter Alamara grubuna mensup olduğunun görgü tanıklarınca doğrulandığını söyledi. 15 Haziran’da da Karapatan-Sorsogon üyeleri 22 yaşındaki Ryan Hubilla ile 69 yaşındaki Nelly Bagasala motosikletli katillerce öldürülmüştü.

http://davaotoday.com/main/human-rights/gunmen-kill-kmp-member-in-bukidnon/

TAYLAND’DA 24 MART SEÇİMLERİNDEN SONRA SALDIRILAR
Tayland’da Patnaraee adlı muhalif aktivist kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Saldırı, tartışmalı seçimlerin ardından orduya yönelik eleştirileri şiddetle bastırma kampanyasının yeni bir halkasıydı. İnsan hakları savunucuları 24 Mart seçimlerinden sonra eski cunta lideri Prayuth Chanocha’nın bu defa da sivil başbakan olarak işbaşında kalmasıyla birlikte yedi büyük saldırının gerçekleştiğini belirtiyor. Saldırılar seçimlerden önce de yapılmıştı. İnsan Hakları Gözlem Örgütünden Sunai Phasuk “Burada görüyoruz ki Tayland bir korku iklimi içinde ve ülke demokratik yönetime dönmüyor,” dedi. Muhalefet partileri de seçimlerin ordunun sivil hükümeti vesayet altında tutmasını sürdürmek ve meşrulaştırmak için yapıldığını söylüyor. 

https://www.reuters.com/article/us-thailand-politics/thai-anti-junta-activist-attacked-latestin-
pattern-of-violence-idUSKCN1TT1LG

ASYA AVUSTRALYA İŞÇİ SAĞLIĞI (AAWL) TEMMUZ 2019 HABERLERİ

HONG KONG’DA PROTESTOLAR
Hong Kong, zanlıların Çin’e gönderilip orada yargılanmasına imkan veren yasa tasarısına karşı kitlesel grevler, ulaşımda iş yavaşlatma ve diğer kitle gösterilerine sahne oluyor. Hong Kong Özerk Yönetimi başkanı Carrie Lam, 1997’de İngiliz yönetiminden Çin’e devredilmesinden bu yana en büyük siyasal gösterileri tetikleyen yasa tasarısını savunuyor. Tasarı ülke içinde ve dışında büyük tepkilere yol açtı. İş dünyasının önemli isimleri yasayı zorla çıkarmanın yatırımcıların Hong Kong’a olan güvenini darbeleyecğini ve rekabet avantajlarını zayıflatacağını söylüyor. Çin, ülkenin içişlerine karışmakla, demokratik reformları reddetmek, yerel seçimlere müdahale etmek ve
2015 yılında Çinli liderleri eleştiren beş Hong Konglu yayıncının kaybedilmesine karışmakla suçlanıyor. Üniversite öğrencileri sendikası ile Hong Kong Meslek Öğretmenleri Sendikası grev çağrısı yaptılar. İnsan hakları grupları da yasanın geçmesine karşı olmalarını işkence, keyfi gözaltı, zorla itiraf alma ve Çin’deki avukatlara ulaşamama gibi sorunlarla açıklıyorlar. Carrie Lam, 15 Temmuz’da kitlesel öfkeye boyun eğdi ve yasa tasarısının süresiz olarak geri çekildiğini açıkladı. Ancak gösteriler devam ediyor. Demokrasi isteyen ve “özgür Hong Kong” çağrısı yapan yüzlerce gösterici havaalanına girdi. Singapur, vatandaşlarına protesto bölgelerinden geçmekten kaçınmayı tavsiye etti.

https://beta.canada.com/pmn/entertainment-pmn/protesters-calling-for-free-hong-kongconverge-on-airport-2/wcm/041b1cd6-a946-4e79-bfc1-c7f189125bdd/amp/

ÖZEL EĞİTİM İŞÇİLERİ GREVE GİTTİ
Kore’de 100.000’den fazla güvencesiz kamu işçisi 3 Temmuz’da greve gitti. Hükümetin daha önce verdiği çalışma koşullarını iyileştirme ve iş güvencesi sözleri boş çıktı. Başlangıç olarak hükümetin sendikalarla toplu pazarlık masasına oturması gerekiyor. Özel eğitim işçileri, eğitim alanındaki kamu çalışanları ile aynı statünün verilmesi, ücret eşitliği, onurlu ve eşit çalışma koşulları için eylem çağrısı yaptı. Eylemin en etkin gücü de onlar.

https://www.facebook.com/122778537891979/posts/over-100-thousand-public-sectorprecarious-workers-on-strike-in-south-korea-toda/1221409414695547/

HAVAYOLLARINDA ZORBALIK
Avustralya’da bölgesel ölçekte faaliyet yürüten Regional Express Airlines adlı bir havayolu şirketi (kısa adı REX), uçaklara gerekli bakımın yapılmadığı suçlamalarının “alçakça” olduğunu söyledi. Avustralya Lisanslı Uçak Mühendisleri Derneği ise Sivil Havacılık Güvenlik Dairesinin şirketin ruhsatını iptal etmesini istiyor. Şirketteki “korku kültürü”nün güvenliği riske attığını savunuyor. Mayıs ayında havacılık şirketinde ciddi güvenlik ihlalleri olduğuna ilişkin suç duyurusunda bulunulmuştu. Çalışanlar, uygulanan baskı, yıldırma ve misilleme yüzünden uçaklardaki kusurları açıklamaktan çekiniyorlardı. Örneğin bir mühendis, rutin bir denetim sırasında pervanede korozyon tespit edip uçağın kalkmasını geciktirdiği için disipline verildi. 2017’de Albury’den Sydney’e giden uçağın 100 kg’lık pervanesinin düşüp bir banliyö semtine inmek zorunda kalmasının sebebi de korozyondu.

https://www.news.com.au/travel/travel-updates/rex-slams-claims-staff-were-bullied-out-ofraising-safety-concerns/news-story/79e177d2693737efc373d8d31e9bce58

FİLİPİNLER İŞÇİLER İÇİN DÜNYANIN EN KÖTÜ ÜLKELERİNDEN
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) 2019 Küresel İndeksine göre Filipinler dünyanın işçiler için en kötü on ülkesi arasında. Filipinler’in aldığı puan 5 ve bu işçiler için “hiç hak garantisi yok” anlamına geliyor. Filipinler bunun yanı sıra dünyanın içiler için en kötü on ülkesi listesinde Cezayir, Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Guatemala, Kazakistan, Suudi Arabistan, Türkiye ve Zimbabwe ile birlikte yer alıyor. İndekse göre sendika üyeleri öldürülüyor ve “demokratik alanın daralıyor”, ifade ve toplanma özgürlüğünün “ihlal edildiği veya kısıtlanıyor”. Şiddet, cinayet, protesto eylemlerinin bastırılması ve baskı yasaları hüküm sürüyor. İndekste Ulusal Şeker Kamışı İşçileri Federasyonu (NAMASUFA) üyesi on işçinin Ekim 2018’de faili meçhul bir şekilde başlarından vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. “Bu saldırıdan önce başkan Dutertetoprak işgallerine dair şöyle demişti: ‘Polise onları vurma emrini ben verdim. Şiddet yoluyla direnirlerse vurun ve ölürlerse de umurumda olmaz, dedim.’”

https://newsinfo.inquirer.net/1137359/ph-among-worst-countries-for-workers-globalindex#
ixzz5sbp9ft4y

İRAN HAPİSHANELERİNDE ÇETE SALDIRILARI
Açlık grevinde bulunan Gam/Haft Tappeh şeker kamışı işçisi tutsak Amir Hossein ile iki arkadaşı 15 Temmuz günü cezaevi yetkililerinin emriyle çete mensuplarının saldırısına uğradı. 13 gündür açlık grevinde bulunan Hossein bunun üzerine su almamaya başladı. Öncü işçi Alireza Shirmohammad de iki hafta önce benzer bir saldırıda öldürülmüştü. Devlet aktivistleri hukuksuz bir şekilde belirsiz sürelerde (bu örnekte 7 ay) hapiste tutup diğer mahkumları onları yıldırmak için kullanma taktiğine başvuruyor. Tutuklu yakınlarına da baskı yapılıyor. Evin hapishanesi önünde bekleyen bir tutsak babasının üzerine araba sürüldü.

https://www.facebook.com/313329889171778/posts/15th-july-2019gamhaft-tappehprisoner-amir-hossein-has-decided-to-go-on-a-dry-hu/631632187341545/

TAYLAND’DA ÖRGÜTLENME HAMLESİ
Wingspan İşçileri Sendikası (WWU) üyeleri yaptıkları oylama ile sadece Wingspan değil Tayland’daki bütün havayolu şirketlerinin üyelerinin üyeliğe kabul edilebilmesini onayladılar. Bu ITF havaalanı örgütlenme programı stratejisi uyarınca Tayland havaalanlarındaki taşeron, güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve sendikanın güçlendirilmesinde önemli bir adım oldu. Havacılık işkolunda istihdam artarken taşeron çalışma da artıyor ve artık WWU Tayland’da özel sektörde ve taşeron işçileri temsil eden tek sendika konumunda.

https://www.tcijthai.com/news/2019/7/english/9208

KOT TAŞLAMA HALA GÜVENSİZ
Blucin imalatçılarının kot pantolonların eski ve yıpranmış görünmesi için kullandıkları kumlama yöntemi, işçilerin kum parçacıklarını solumasından dolayı çok tehlikeli. Kumdaki silis ciğerlere ve solunum yollarına yerleştiğinde öldürücü silikozis hastalığına yol açıyor. Dünyanın dört bir yanında kumlama yerine potasyum permanganat (PP) kullanımına veya kumlama ile birlikte uygulamaya geçilmekte. Fakat Temiz Giysiler Kampanyasının hazırladığı bir rapora göre PP de işçiler için güvenli değil. Rapor kumlamanın 2009’dan beri yasak olduğu Türkiye’de kot ağartmada çalışan işçilerle yapılan görüşmelere dayanıyor. Yasak koyulduktan sonra kot markaları ve taşeronları PP
kullanmaya geçtiler. Bunun nedeni lazerle dağlamanın başlangıç maliyetinin yüksek olması ve pantolonda ortaya çıkan sonucun fazla düzgün bulunması. PP Türkiye’de püskürtme ya da fırça ile, bazan da otomatik makinelerle kullanılıyor. PP’nin havadan uygulanma limiti ABD’deki 8 saatlik bir vardiyada 0.03mg/m3. Avrupa Kimyasal Ajansı PP’yi “yüksek önem arz eden madde” olarak sınıflandırıyor. Fakat AB için belirlenmiş bir kısa dönem eşik değeri yok. Türkiye’deki işçiler ise haftada 6 gün, günde 12 saat, genellikle de maskesiz çalışıyor.

https://fashionunited.uk/news/business/report-drives-attention-to-risks-of-potassiumpermanganate-
exposure-in-the-denim-industry/2019071544262#.XT5m0V1oZU0.facebook

Çeviren: Nilgün Güngör