Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) Ocak 2019 Haberleri

GERÇEKLER KIYIYA VURDU

Bir ay önce Nakhon Phanom eyaletinde Mekong nehrinin Tayland tarafında iki ceset bulundu. Cesetler elleri kelepçeli, bağırsakları çıkarılmış ve ağır çekmeleri için çimento ile doldurulmuş vaziyetteydi. Cesetlerin Chatchan "Phoo Chana" Boonphawal (56), Kraidet "Kasalong" Luelert (47) ve Surachai Danwattananusorn (76) adlı üç rejim muhalifine ait olduğu belirlendi.

Onları katledenler midelerine çimento doldurunca hem bedenlerini hem de anılarını nehrin dibine gömeceklerini düşünmüşlerdi. Ancak tam tersi oldu.

https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/time-listened-plight-thai-dissidents-190130124839715.html


KİM YONG-GYUN ANILDI

Elektrik santralında taşeron statüsünde çalışırken ölen Kim Yong-gyun için ölümünün 49. gününde bir yürüyüş düzenlendi. KPTU genel başkanı Choi Junsik ve sivil toplum temsilcilerinin Kim’in ölümüne ilişkin soruşturma yapılması talebiyle başlattığı açlık grevinin altıncı gününde devletten henüz yanıt yok.

https://www.facebook.com/AAWL.Solidarity/posts/10155850760597115

YENİ DELHİ’DE BİR KANALİZASYON İŞÇİSİ DAHA ÖLDÜ

Hindistan’da elle lağım temizleyen bir işçi daha öldü. 37 yaşındaki lağım temizleyicisinin cesedi kuzey Delhi’nin Timarpur bölgesinde yedi saatlik bir aramanın ardından bulundu. Kanalizasyon işçilerine maske, solunum cihazı gibi iş güvenliği malzemeleri verilmiyor. Hindistan’da her 5 günde bir bir kanalizasyon işçisi can veriyor.

https://www.timesnownews.com/mirror-now/civic-issues/article/new-delhi-timarpur-manual-scavenging-drainage-pipe-death-inhale-toxic-fumes-clogged-plastic-waste/351055SRİ LANKA’DA İŞÇİ PROTESTOSU

Sri Lanka’da sanayi eldiveni üreten İngiliz firması ATG Ceylon’da çalışan işçiler işten atılan sendikacıların işe geri alınması ve sendika üzerindeki baskılara son verilmesi için direnişe geçti. İşten atılmaların sebebi arabuluculuk sürecinde olan ve Eylül 2015’te meydana gelen bir olay. İşyerine sendikanın girişinin ikinci yılında sendika sağlık bakanlığı ile birlikte bir kan bağışı kampanyası açmış ve kampanyanın duyurusunu işletmeden izin almadan yapmıştı. Bunun üzerine işyeri tutanak tutmuş ve işçiler disipline verilmişti.

 

http://www.industriall-union.org/rubber-glove-workers-in-sri-lanka-protest-unjust-
terminations?utm_source=Newsletters+in+English&utm_campaign=5487a9b525-
EMAIL_CAMPAIGN_2019_01_17_01_09&utm_medium=email&utm_term=0_65751b77d 5-5487a9b525-19116053

TARİHİN EN BÜYÜK GENEL GREVİ

Hindistan 8-9 Ocak 2019’da dünya tarihinin en büyük genel grevine sahne oldu. Genel grev, PJP hükümetinin (Hindistan Halk Partisi) işçi ve halk düşmanı neoliberal politikalarına karşı dalga dalga yükselen öfkesini dile getirdi. Katılım, yine başbakan Modi döneminde Eylül 2015 ve 2016’da yapılan genel grevleri aştı.

Genel greve bütün sektörlerden işçiler katıldı. Genel grevin halkın bütün kesimlerinden aldığı destek halkın hükümete karşı büyüyen hoşnutsuzluğunun ifadesi oldu. Köylü örgütlenmeleri, tarım işçileri, dalitler*, adivasiler** “grameen bandh” (genel grev) çağrısı yaptılar. Emekli işçi örgütleri de eyleme katıldı. Bütün eyaletlerdeki sanayi ve kent merkezlerinde grev hakim oldu. Sanayi işçileri, örgütsüz işçiler, orta düzey çalışanlar ve diğerleri çok büyük sayılarda katıldı. Assam, Tamil Nadu ve Batı Bengal’de binlerce işçi tutuklandı.

http://citucentre.org/460-two-days-countrywide-general-strike-working-class-of-india-rises-in-a-tide-against-modi-government-s-policies?fbclid=IwAR0oQiYbywKubBcONNI6-IkzyiHBH0dhicTHZHLMu5CPRuj7Zf6favtgtCA

*Lağım temizleme, hayvan bakımı, ölü yıkama gibi işleri elleriyle yapan ve sayıları 200 milyonu bulan işçiler.
**Hindistan yarımadasının yerlileri olan, farklı etnik gruplardan oluşan ve sayıları 84 milyonu bulan topluluklar.

AFGANİSTAN’DA ALTIN MADENİNDE GÖÇÜK

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki bir altın madeninde meydana gelen göçükte en az 30 kişi öldü. Ölenlerden bazıları çocuk.

Köylülerin maden aramak için bir dere yatağına 60 metre derinliğinde geçici bir kuyu kazdığı fakat göçüğe yakalandığı öğrenildi. Afganistan’ın geniş maden kaynaklarının eski ve bakımsız olması ciddi güvenlik sorunları yaratıyor. Ölenlerin aileleri ise devlet 50.000 afghani (660 dolar) ödeyecek.

https://www.bbc.com/news/world-asia-46772155

HİNDİSTAN FARE DELİĞİ MADENİ

Hindistan’ın Magurmari köyünde bulunan “fare deliği madeni”nde en az yedi işçi mahsur kaldı. Yoksul köyün geçim kaynağı olan “fare deliği madenleri” ölüm tuzağına dönüşmüş durumda.

Bu ismin verilme sebebi, insanların yaklaşık 113 metre derinlikten kömür çıkarmak için incecik yarıklar açmaları. “Fare deliği” madenciliği 2014 yılında kömür madenlerinden gelen asitli akıntıların Kopili nehrini kirletmesi sebebiyle verilen bir dilekçe üzerine mahkeme tarafından yasaklanmıştı. Ancak 576 milyon metrik ton kömür bulunduğu tahmin edilen Meghalaya’daki maden sahipleri karara itiraz edip yüksek mahkemeye götürdüler. Meghalaya eyalet yönetimi de büyük bir zarara uğradığı gerekçesiyle yasağı aşmanın bir yolunu buldu.

https://www.aljazeera.com/news/2019/01/mines-india-turn-death-traps-migrant-workers-190101084203248.html

Çeviren: Nilgün Güngör