Araştırma: Çiftçiler intihara neden daha fazla eğilimli?

İsviçre'de Bern Üniversitesi tarafından kırsal kesimde yaşayan erkekler üzerinde yapılan bir araştırma çiftçilerin intihar eğiliminin diğer sektörde çalışan erkeklere göre yüzde 37 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Kırsal kesimde yaşayan 35-74 yaş arası 1 milyon 800 bin erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre genel intihar oranı her 100 bin kişide 33 olarak saptandı. Ancak bu oran çiftçiler arasında 38 çıktı. Araştırmaya konu olan 90 bin erkek çiftçiden 447'si intihar edenlerden oluşuyor.

Araştırmanın diğer sonuçları arasında ayrıca 2003 yılında kırsal kesimde yaşayan erkekler arasında intihar oranı düşüş gösterirken çiftçiler arasında bu oran yükseliyor.

Gelecek kaygısı, yaşı ilerlemiş çiftçilerin dijitalleşmenin getirdiği yeniliklere ayak uydurmada yaşadıkları zorluklar ve bürokratik prosedürler gibi nedenler çiftçilerin intihar olaylarında rol oynayan faktörler olarak dile getiriliyor.

Uzmanlar son 10 yılda çiftçiler arasındaki intihar olayları ile teknolojinin hızla artması arasında doğru orantı olduğuna dikkat çekiyor. Nitekim çiftçiler arasında intihar oranı sadece İsviçre'de değil diğer ülkelerde de artıyor. Fransa'da yapılan bir araştırma her iki günde bir Fransız çiftçinin intihar ettiğini ortaya koymuştu.

İsviçre'de 2015 yılında toplamda bin 73 kişi intihar etti.

Kamuran Samar / Tr.Euronews