Dünya futbol kupasının görünmeyen takımı: Stadyum inşaatlarında öldürülen 21 işçi

Tekelci kapitalist futbol endüstrisinin neon ışıkları, 5-10 maçlık süper karlar için inşaa edilen o stadyumların altına gömülen işçi kemiklerini elbette göstermiyor.

Rusya’daki dünya futbol kupası inşaatlarında, Kasım 2015- Mayıs 2018 arasında 21 inşaat işçisi öldürüldü.

Uluslararası İnşaat İşçileri Sendikası ve Rusya İnşaat İşçileri Sendikasının birlikte yaptıkları açıklamada, stadyum inşaatlarında 21 işçinin öldüğü, çok sayıda işçinin sakatlandığı açıklandı. Sendikalar, stadyum inşaatları sırasında, taşeron ve göçmen işçilerin sözleşme, sosyal hak, ücret, işçi sağlığı ve güvenliği, denetim gibi haklarının ihlal edildiği, düzenli ücret yerine prime dayalı aşırı çalışmanın ve ölümcül soğuklarda çalıştırmanın ölüm ve sakatlanmaları artırdığını kaydetti. İnşaatlar sırasında FİFA ve Rus idari yetkililerine yapılan çok sayıda denetim istemi başvurusunun dikkate alınmadığı, FİFA’nın stadyumların standartlarını denetlerken işçilerin çalışma koşullarıyla uzaktan yakından ilgilenmediği belirtildi.

Sendikalar, futbol seyircilerini ölen ve sakatlanan işçiler için maçlar sırasında bir dakikalık sessiz saygı duruşunda bulunmaya çağırdı.

Brezilya’da 2014 dünya kupası inşaatlarında 10, Soçi 2014 Olimpiyat stadyum ve tesislerinin yapımında 60 işçi öldürülmüştü. Katar’da yapılacak 2022 dünya kupası stadyumları inşaatlarında öldürülen göçmen işçi sayısının ise şimdiden bine yaklaştığı belirtiliyor.