Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 4 Şubat Haberleri

ASBEST KARŞITI KAMPANYA DEVAM EDİYOR
Asya Asbestin Yasaklanması Ağı (A-BAN), dünyada asbest kullanımının tamamen yasaklanması çalışmalarında yeni bir etaba geçti. Asbest Asya'da hala yaygın olarak kullanılıyor. Dünyada en fazla kullanıldığı yedi ülkenin altısı bu bölgede bulunuyor. Bütün yapım ve üretim noktalarında ölümcül tehlike içeren asbestin toksik etkileri kullanımına son verildikten yıllar sonra bile öldürücü olmaya devam ediyor. Avustralya ve Yeni Zelanda örneklerinde de görüldüğü üzere, asbest ancak işçilerin ve sendikaların kararlı çabalarıyla yasaklanabiliyor.
 
 
KAMBOÇYA'DA POLİTİK BASKILAR 
Geçtiğimiz ayın sonlarında üç tanınmış insan hakları savuncusu Pa Nguon Teang, Venerable But Buntenh ve Moeun Tola, 2017 yılında ölen bir muhalif aktivistin cenaze ödeneklerini kötüye kullanmakla suçlanıyor. Suçlamalar hükümet yanlısı bir parti tarafından yöneltildi. 30'dan fazla kitle örgütü suçlamaları kınayarak geri çekilmesi çağrısında bulundu. Moeun Tola, Kamboçya'da tanınmış bir işçi hakları savunucusu. Son gelişmelerle birlikte Kamboçya'daki siyasal iklim gitgide daha boğucu bir hal alıyor.
 
 
TAYLAND'DA CUNTA SÜREKLİ SALDIRIYOR
Ocak ayı sonunda özgür seçimlerin yapılması talebiyle Bangkok merkezinde bir yürüyüş düzenleyen 39 aktivist toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Eylemciler Tayland Kraliyet Sarayına çok yakın bir yerde gösteri yapmaktan dolayı 6 aya kadar hapis cezası istemiyle karşı karşıya. Siyasal baskılara karşı sessiz protesto düzenleyen 4 aktivist de toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının hedefinde. Öte yandan 2016 yılında BBC'de çıkan bir makaleyi paylaştığı için devlet başkanına hakaretten yargılanan Chanokhan Ruamsap ülkeyi terketti.
 
 

İRAN'DA İŞÇİLER HAPİSTE
Birkaç günlüğüne hapishaneden tahliye edilen öğretmenler sendikası başkanı Esmail Abdi 20 Ocak günü hapishaneye geri döndü. Esmail içerde de dışarda da kararlı bir örgütçü. Yüksek güvenlikli Evin hapishanesinde bulunan bir diğer sendikacı olan Reza Shahabi'nin ise sağlık durumu ciddileşiyor. Reza'ya destek eylemi yapanlara polis vahşice saldırdı. Öte yandan kısa bir süre önce tahliye edilen Reza Salehi bölgedeki savaşları kınayan bir açık mektup kaleme aldı. İran'da sınıfsal ve toplumsal mücadele gelişirken öncü işçilere yönelik baskılar artıyor.
 
 
MADENCİ KATLİAMINA KARŞI YÜRÜYÜŞ
Geçtiğimiz Ocak ayı üç ayrı olayda 6 kömür madeni işçisine mezar oldu. Pakistan'da kömür madeni işçileri güvencesiz koşullarda hemen hiçbir hakka sahip olmaksızın çalışıyorlar. Son ölümlerin ardından madencilik alanında örgütlü sendikalar Quetta'da bir protesto eylemi düzenleyerek koşulların iyileştirilmesini istediler. Öte yandan geçtiğimiz Aralık'ta da on sol parti ülkedeki insan hakları ve işçi haklarının düzeltilmesi için bir araya geldi.
 
 

METAL İŞÇİLERİNİN KAZANIMI
Türkiye'de 179 işletmede çalışan 130.000 metal işçisi beklenmedik bir şekilde iki yıllık sözleşme ile % 25 ücret artışı elde ettiler. Ücretin yanı sıra işçilerin sosyal haklarında ve sağlık sigortasında iyileşme sağlandı. İşçilerin örgütlü olduğu üç sendika 2 Şubat'ta sektörde grev olacağını açıklamış, hükümet de "milli güvenlik" gerekçesiyle grevi yasaklamıştı. Türkiye'de işçiler ve muhalifler üzerinde son 18 aydır sürgelen baskılar düşünüldüğünde, bu önemli bir kazanım.
 
 
YENİ DELHİ 17 İŞÇİYE MEZAR OLDU
20 Ocak'da Yeni Delhi'nin kuzeyindeki Bawana sanayi bölgesinde bir plastik fabrikasında çıkan yangında 17 işçi yaşamını yitirdi. Yangının binayı hızla sarmasının nedeni patronun maytapları yangına yönelik önlem almaksızın depolaması. Sağ kurtulanlar işyerinde kendilerine kötü davranıldığını, güvenlik önlemlerinden eser olmadığını ve tek çıkışın da bloke edilmiş olduğunu anlattılar. Patron Manoj Jain polis tarafından gözaltına alınsa da bu olay ne ilk ne de son. Bu vahşi sistem en fazla da kadın işçilerin canına maloluyor. Kadın işçiler enformel sektörde ve güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda kalıyorlar.
 
 
Çeviren: Nilgün Güngör