17 Ocak 2018 Asya Avustralya İşçi Sağlığı Haberleri

İRAN'DAKİ PROTESTOLARIN SEBEBİ YOKSULLUK VE ADALETSİZLİK
Tahran otobüs şoförleri sendikası ile Haft Tapeh şeker kamışı işçileri sendikası, İran'daki son protesto eylemleri üzerine yayınladıkları ortak açıklamada, kitlelerin yoksulluk, adaletsizlik ve baskılara yeter demek için sokağa döküldüğünü belirtti. 
 
Açıklama şöyle:
 
Hoşnutsuz insanlara şiddet uygulamaktan vazgeçin
İşçilerin ve yoksulların protestoları adaletsizliğin sonucudur!
 
Yıllardır onlara aldığımız ücretlerle yaşamımızı sürdürmenin bile imkansız olduğunu söyledik ama sesimiz duyulmadı. Yoksulluk sınırının beşte biri olan asgari ücret bile aylarca ödenmiyor. İş güvenliği özelleştirmeler, taşeronlaştırmalar, geçici iş sözleşmeleri ve sıfır saat sözleşmelerle yok edildi. Bu uygulamayı bütün yönetimler sürdürdü. İstihdam yaratmak için kullanılacak denilen kaynaklar, malum gruplar tarafından hortumlandı ve yanlış politikalarla işsizlik daha da arttı. Yoksulluğun hızla artması, evsizlik, çocuk işçiliği ve çöplerden yemek toplama yaygınlaştı. Sağlık sigortası işçilerin ve halkın sağlık sorunlarını çözmek için yetersiz. Kamuda yolsuzluk ve yağmalama gemi azıya aldı. Kamu hizmetleri pahalılandı, her şeyin fiyatı arttı. "Hedefli sübvansiyonlar" yoksulların belini kırdı. Sübvansiyonlar çok az artırılırken diğer her şeyin fiyatı aşırı yükseldi. 
 
İşçilerin ve öğretmenlerin protesto ve grevlerinin üzerine şiddetle, ihraçlarla, kamçıyla, tutuklamalarla gidiliyor. Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası, Haft Tapeh Şeker Kamışı İşçileri Sendikası ve diğer sendikalar, aralarında bağımsız öğretmen sendikalarının da bulunduğu bağımsız işçi örgütleri, işçilerin ve öğretmenlerin haklarını savunanlar yalnızca tanınmamakla kalınmıyor aynı zamanda temsilcileri tutuklanıyor ve mahkemeye veriliyor. Anayasanın halkın protesto ve bağımsız sendika kurma hakkını tanıyan maddeleri bile sürekli ihlal ediliyor. 
 
Bütün işçiler ve yoksul halk bu adaletsizliklerin farkında. Hoşnutsuz kitlelerin protestolarının üzerine şiddetle gitmek boşunadır. 
 
Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi İşçileri Sendikası
Haft Tapeh Şeker Kamışı İşçileri Sendikası 
5 Ocak 2018
 

ÖĞRETMEN SENDİKASI LİDERİ GEÇİCİ OLARAK SERBEST BIRAKILDI
Uluslararası Eğitimciler örgütü, altı yıllık hapis cezasını çekmekte olan Tahranlı öğretmen sendikası lideri Esmail Abdi'nin 9 Ocak günü Evin hapishanesinden geçici süreyle serbest bırakıldığını açıkladı. 
 
Abdi 2015 yılında Ottawa'daki Uluslararası Eğitimciler örgütü Dünya Kongresine katılmasını engellemek için sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklanmıştı. İran makamları Abdi'yi herkes için ücretsiz eğitim kampanyası çerçevesindeki faaliyetlerinden dolayı hedefe çakmışlardı. 
 
Abdi 2016 Şubatında kamu güvenliğine zarar vermekten suçlu bulundu. Evin hapishanesinde tutulan Abdi'nin tutukluluk koşullarının ağır olduğu ve aile ve avukat görüşü yasağı verildiği biliniyor. 
 
Uluslararası Eğitimciler bu geçici tahliyeyi sevinçle karşılıyor. Ancak unutmuyoruz ki Esmail Abdi hala altı yıllık hapis cezasını çekiyor ve her an yeniden tutuklanabilir. Geçen yıl 25 Haziran'da da geçici olarak serbest kalmış ve sadece bir ay sonra tekrar tutuklanmıştı. 
 
Uluslararası Eğitimciler Abdi'ye yönelik suçlamaların düşürülmesi ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için uluslararası dayanışma çağrısı yapıyor. İran devleti eğitim sendikası üyelerinin meşru sendikal faaliyetlerine yönelik yaptırımlara son vermeli, tüm işçi ve kamu emekçilerinin temel insani ve sendikal haklarına saygı göstermelidir. 
 

İKİ KARDEŞ PEKMEZ TANKINDA ÖLÜ BULUNDU
Avustralya'nın Queensland eyaletinde kamyon şoförlüğü yapan iki kardeş bir pekmez tankında ölü bulundu. 52 ve 48 yaşlarındaki Frank ve George Vella isimli kardeşlerin dumandan etkilenerek öldüğü düşünülüyor. 
 
Queensland İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği dairesi, Vella Haulage Sarina adlı nakliye şirketi bünyesinde meydana gelen olayla ilgili araştırma yürütüyor. Sözcü, iki pekmez tankının bir çekiciye bağlı olduğunu söyledi. Gazetelerde yazıldığına göre tanklar pekmezin dışında suni gübre taşımak için de kullanılıyordu.
 
Tankerde taşınan son yük 20 metre küp SuplaFlo şeker kamışı türeviydi. Üretici firma Wilmar BioEthanol'un web sitesinde bu ürün sıvı bir katkı maddesi olarak tanımlanıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği dairesi, araca el koyarak kendi araştırma merkezlerinde alan uzmanları gözetiminde inceleyerek toksik duman oluşumunu belirlemeye çalışacak. İki kardeşin bir gün önceki suni gübre tahliye işleminin ardından tanklardaki artıkları temizlediği düşünülüyor. 
 

BU ŞARTLARDA ADİL BİR SEÇİM İMKANSIZ
Tayland'da 22 kitle örgütü, cuntanın insan haklarını ve demokratik değerleri ihlal etmesine son verilmesi çağrısı yapan bir imza kampanyası başlattı. 15 Ocak günü başlatılan kampanya ile insan hakları savunucusu bir grup olan iLaw ve diğer örgütler cuntanın Milli Huzur ve Düzen Konseyi'nin 500 kararnamesinin yürürlükten kaldırılmasını talep ediyor. 
 
Kampanyaya Tayland Güney Köylü Federasyonu, Halk Sağlığı Hareketi, öğrenci örgütlenmesi Demokrasinin Yeniden Tesisi Grubu ile Yoksullar Meclisi de katılıyor. Kurulan örgütler ağı, en az 10.000 imza toplayan yurttaşların parlamentoya yasa tasarısı önerebilme hakkından hareket ediyor. Bu hakkı kullanarak "Milli Huzur ve Düzen Konseyinin İnsan Hakları ve Demokrasiyi İhlal Eden Duyuru ve Kararnamelerinin Yürürlükten Kaldırılması" başlıklı bir yasa tasarısı önerecek. 
 
2014 yılı Mayıs ayındaki darbeden bu yana cunta 533 duyuru ve kararname yayınladı. Bunlardan 35'inin derhal yürürlükten kaldırılması talep ediliyor (örneğin beş ve daha fazla kişinin bir araya gelme yasağı, etkili bazı isimler üzerindeki baskılar, hükümetin inşaat projelerinin çevresel etki değerlendirmesinden muaf tutulması, vb.)
 
Yapılan açıklamada 2018 yılında anayasaya göre seçimlerin ve demokrasiye dönülmesinin gündemde olduğu ama konsey kararname ve duyuruları etkinliğini sürdürdüğü takdirde ve ordunun egemenliği altında adil bir seçim yapılamayacağı belirtiliyor. 
 

Çeviren: Nilgün Güngör