Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 15 Ekim Haberleri

İŞÇİLER HALA TAZMİNAT ALAMADI

2013 yılı sonunda, Rana Plaza katliamından sadece altı ay sonra, Bangladeş'in Ganzipur kentinde bulunan Aswad Composite Mills tekstil fabrikasında yangın çıktı. Yangında en az yedi işçi ölürken 50 işçi yaralandı. Korkunç katliamın üzerinden dört yıl geçti ancak sağ kurtulanlar ve ölenlerin aileleri hala tazminatların ödenmesini bekliyor. Yangının da tazminatların ödenmemesinin de sebebi Bdangladeş'teki siyasal sistemin çürümüşlüğü, konfeksiyon patronlarının gücü ve bağımsız sendikal örgütlenmeler üzerindeki baskılar.

AVUSTRALYA'DA İSİG TOPLANTISI

Her yıl milyonlarca işçi işyerlerinde ölüyor, yaralanıyor ya da ağır hastalıklara yakalanıyor. Sendikalar iş güvenliği için mücadele ediyor. Melbourne'da bu ay sonu sendikacılar ve öncü işçiler önemli bir konferans gerçekleştiriyor. Toplantının gündeminde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin nasıl geliştirilebileceği yer alıyor.


TAYLAND'DA DA ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ GİTGİDE DARALIYOR

Geçtiğimiz hafta, Tayland'daki baskıların vardığı yeri ortaya koyan iki olay oldu. Rejim muhalifi Sulak Sivaraksa hakında 1593 yılında filler için çıktığı iddia edilen bir savaşa ilişki yorumdan ötürü devlet başkanına hakaretten dava açıldı. Öte yandan Prachinburi sanayi kentindeki Y-Tec otomobil parçası fabrikasında çalışan 2.000 civarında işçi bağımsız sendikal örgütlenmelerini kazanmak için sert bir mücadele veriyorlar.


ENDONEZYA İŞÇİLERİ KÜRESEL DEVLE MÜCADELEDE

Endonezya'da küresel International Container Terminal Services şirketinde (ICTS) çalışan liman işçileri uzun süredir ücret ve çalışma koşullarını iyileştirme mücadelesi veriyor. Şirket ücretleri düşük tutarak işçileri uzun mesailer yapmaya zorluyor. Uluslararası Taşımacılık İşçiler Federasyonu (ITF) işçilerin insanca yaşanabilir ücret mücadelesini destekliyor. ITF, şirketin Madagaskar'daki işçilere de düşük ücret verdiğini, Pakistan liman işçilerinin Madagaskar ve Endonezya'daki sınıf kardeşleriyle dayanışma amaçlı gösteri yaptığını duyurdu. Birleşik eylemler işçilerin mücadelesini güçlendiriyor.


BU MÜCADELE İŞÇİLER İÇİN ÖNEMLİ

Swissport Canada'nın taşeronlaştırma ve güvencesizleştirme saldırısına karşı 700 yer hizmetleri işçisinin mücadelesi sürüyor. Öte yandan, Toronto Büyük Havalimanı Yönetiminin (GTAA) Toronto Pearson havaalanını özelleştireceği ortaya çıktı. Bu ise işçi ücretlerinin ve iş güvencelerinin tehlikeye girmesi demek. GTAA'nın girişimi dünyanın pek çok yerinde havaalanı işçileri tarafından protesto edildi.


İŞÇİLER YENİ YASALARA KARŞI

Filipinler'de Duterte rejimi iki yeni yasa ile işçiler üzerindeki sömürüsünü daha da artırma peşinde. İşçi örgütleri bunlardan vergi yasasının zenginlerin işine yarayacağını ve işçilere yeni fedakarlıklar dayatacağını söylüyor. Tazminat için olan ise uzun vadede işçilerin çoğu için erişilebilir değil. Dahası yeni yasa değişiklikleri işçiler yararına esneklik sağlamak bir yana, 12 saatlik işgününü kurumsallaştıracak.


Çeviren: Nilgün Güngör