Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 10 Eylül Haberleri

MYANMAR'DA ETNİK TEMİZLİK 

Son birkaç haftadır Rakhinya Eyaletindeki kriz bir insanlık dramına dönüştü. Onbinlerce Rohingyalı Myanmar ordusunun arazi yakma politikalarından kaçıyor. Myanmar ordusunun etnik azınlıklara karşı insan hakları ihlalleri uzun bir tarihe sahip fakat Rakhinya eyaletine yönelik son saldırı şimdiye dek olanları aştı. Aung San Suu Kyi yönetimindeki Myanmar hükümeti demokratik olduğu iddiasına rağmen etnik ya da dini azınlıklara ve herhangi bir muhalefete karşı baskı politikalarını değiştirmiş değil. 


KÖMÜR MADENİNDE KATLİAM

Ağustos ayı sonunda başkent Astana'nın güneyindeki Karaganda bölgesinde bulunan ve ArcelorMittal Temirtau tarafından işletilen Kazakhstanskaya kömür madeninde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın sebebi metan gazının aşırı yükselmesiydi. Patlamada üç işçi öldü üç işçi de ağır yaralandı. Madendeki ilk önemli olay da bu değil. Kömür madenciliği dünyanın her yerinde çok tehlikeli bir sanayi. Kazakistan'da bağımsız sendikalar ağır baskılarla karşı karşıya.


MUHALİF KADIN GAZETECİ KATLEDİLDİ

Hindistan'ın güneyinde bulunan Bengaluru kentinde geçtiğimiz hafta başında gazeteci Gauri Lankesh'in katledilmesinin faşist ölüm mangalarının işi olduğuna inanılıyor. Gauri, hükümetin yolsuzluklarını ve Hindu milliyetçilik ve mezhepçiliğinin tehlikelerini çok sert eleştiren bir kadın gazeteciydi. Son makalesinde azınlıklara ve diğer istenmeyen kesimlere karşı nefreti körüklemek amacıyla nasıl yalan haber yapılıp yayıldığını teşhir ediyordu. Hindistan'ın dört bir yanında Gauri'nin katledilmesini protesto gösterileri düzenlendi, basın açıklamaları yapıldı. Gauri resmi törenle toprağa verildi. 


SURİYE'DE GÜÇ OYUNLARI

Suriye'de halk devriminin güçleri altı yıllık savaşı geride bırakırken savaş emperyalist ve gerici güçlerin kendi nüfuz alanlarını belirlemeyi hedeflediği bir konsolidasyon aşamasına doğru ilerliyor. ABD ve Rusya bölgeyi stabilize edecek bir plan yapmaya ve bütün ana oyunculara bir nüfuz ve denetim alanı vermeye çalışıyorlar. Rejim kontrolündeki alanlarda ise yeniden yapılanma hem süper karlar elde etme hem de muhalif güçleri cezalandırma fırsatı olarak  görülüyor. 


ÇİNLİ ÖNCÜ İŞÇİ TAHLİYE EDİLDİ

Geçtiğimiz hafta başında Çinli işçi aktivist Meng Han yaklaşık iki yıldır bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Meng, Guangzhou'da şimdi dağılmış bulunan Panyu İşçilere Hizmet Merkezi adındaki bir işçi hakları çevresinde çalışıyordu ve işçilere mücadelelerinde yardım etmekten dolayı mahkum olmuştu. Ailesine de baskı yapılan Meng, ağır bir cezaya çarptırılmıştı. 


OTOMOTİV İŞÇİLERİNİN GÜVENCELİ ÇALIŞMA KAZANIMI

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Tata Motors' Jamshedpur fabrikasında çalışan 6.000'den fazla işçinin dört günlük grevi kazanımla sonuçlandı. Grevin sonunda 200 işçi için daha iş güvencesi elde edildi. 4.000'den fazla işçinin güvencesiz çalıştığı düşünüldüğünde bu sonuç elbette ki yetersiz. İşçilerin üzerindeki baskılardan dolayı grev, ancak ücret uyuşmazlıkları üzerine başlamıştı. Otomotivde son yıllarda sıkça mücadelelere tanık olunuyor. 


KORELİLER SİLAHLARIN YERLEŞTİRİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

Geçtiğimiz hafta Güney Kore'nin THAAD füze savunma sistemlerini yerleştirmesi ile birlikte Kore yarımadasındaki gerilim daha da yükseldi. Güney Kore'nin dört bir yanında karşı gösteriler yapılıyor. Son olarak aktivistler şehirler arası bir karayolunu araç ve makinelerle kapattılar. Askeri araçların geçmesi için blokajın kaldırılması ancak 8.000 polisin müdahalesiyle mümkün olabildi. 


Çeviren: Nilgün Güngör