Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 26 Haziran Haberleri

AVUSTRALYA'DA İŞÇİLER KÜRESEL ENERJİ DEVİNE KARŞI

Exxon-Mobil'e ait Longford petrol tesisinde % 30 düşük ücretle çalışmaları dayatılan  işçiler greve çıktı. Tesisin bakımından sorumlu UGL, işçileri yeni bir taşeron şirketle sözleşme imzalamaya zorluyor. Bu şirket ise işçilere % 30 düşük ücret, daha az yıllık izin, aile ve çocuk için daha düşük yardım dayatıyor ve vardiya çizelgesi konusunda hiçbir söz hakkı tanımıyor. Exxon-Mobil gibi küresel şirketlerle mücadelelerde güçlü olmanın yolu birleşik işçi eyleminden geçiyor.


SENDİKALAR YENİ YASA TASARISINI REDDEDİYOR

Irak'ta pek çok yer savaş nedeniyle yıkılırken, ülkenin diğer bölgelerindeki işçiler bağımsız örgütlenme haklarının tanınması için mücadele ediyorlar. Bu mücadele 2003 ABD işgalinden bu yana devam ediyor. Şimdilerde Irak hükümeti işçilerin sendikalaşma hakkını kısıtlayan ve sendikal faaliyetlere katılan işçilerin iş güvencesini ortadan kaldıran yeni bir yasa çıkarma peşinde. Bundan bir süre önce işçilerin ve insan hakları savunucularının tepkileri sayesinde ifade özgürlüğünü sınırlayan yasa tasarısı geri çekilmişti. Öncü işçiler şimdi de aynı tavrı takınarak yeni yasa tasarısını da geri çektirebileceklerini düşünüyorlar.


HİNDİSTAN'DA OTOMOTİV İŞÇİLERİ MÜCADELEDE

Otomotiv parçalarının üretildiği Aisin'de yüzlerce işçi grev çadırlarının polis tarafından dağıtılmasına rağmen grevi sürdürüyor. İşçiler yıllardır güvencesiz ve düşük ücretli çalışmadan yakınıyorlardı. Bu yıl kendi sendikalarını kurma inisiyatifini gösterince de ağır baskılarla karşılaştılar. Medya her zamanki gibi bu sorunları söz konusu bile etmeyip Aisin işçilerini demoralize etmeye ve çevre sanayi bölgelerinden işçilerden yalıtmaya çalışıyor.

CUNTA BASKI VE ÖLÜM DEMEK

Tayland'da askeri cunta ordunun seçimlerden sonra da iktidarı elinde tutmak ve politikalarını empoze etmek için yeni bir yasa hazırlığında. Tayland'da ordunun rolünün gitgide arttığı savunma harcamalarının kabarmasından da görülebiliyor. İnsan hakları savunucularına yönelik yeni cezalar ve başkana hakaret yargılamaları bitmek bilmiyor. Bunun yanı sıra muhalif kimliğiyle tanınan Ekachai Hongkangwan da tutuklandı. İşçiler açısından ise örgütlenme yasağı aynı zamanda işyerlerinde ölüm ve yaralanma riski anlamına geliyor ki, bunun son örneği bir gıda işleme tesisinde beş işçinin yaşamını yitirmesi oldu.  


4000'İNİ AŞKIN MADENCİ İŞTEN ATILDI

Batı Papua'da bulunan Freeport-McMoran Grasberg madenindeki direniş üçüncü ayına girdi. Geçtiğimiz hafta eylem nedeniyle 4.220 işçi işten çıkarılmıştı. Gransberg maden işçilerinin onurlu bir mücadele tarihi var. Bunun son örneği 2011 yılındaki grev. Sorunlar ise değişmedi; gündemde yine iş güvencesi, ücretler, işçi sağlığı ve iş güvenliği var.


PAKİSTAN'DA DEV PROJE İŞÇİ KANIYLA SÜRÜYOR

Pencap yerel yönetimi Lahore kentinde Orange metro hattı adlı modern raylı ulaşım sisteminin inşasından politik olarak nemalanmayı hedefliyor. Hattı olabildiğince hızlı bitirmek için de işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralları çiğneniyor, işçilerin yaşamı feda ediliyor. Daha bu hafta dört işçi daha vinçten düşerek ağır yaralandı. İnşaatin başlamasından bu yana en az 25 işçinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. İş cinayetlerinin en ağırı ise geçtiğimiz Ocak ayında 7 işçinin yanarak ölmesi oldu. Yerel yönetim çoğu yoksul kırsal bölgelerden gelen göçmenlerden oluşan işçilerin yaşamını resmen hiçe sayıyor.


Çeviren: Nilgün Güngör