Asya Avustralya İşçi Sağlığı (AAWL) 24 Mayıs Haberleri

TOPLAMA KAMPINDAKİ SUÇLAR ÖRTBAS EDİLEMİYOR

Avustralya'nın Manus adasında mülteciler için kurduğu toplama kampı, Nisan ayı ortalarında Papua Yeni Gine devlet güçlerinin saldırısına uğradı. Üzerlerine ateş açılan mültecilerden biri yaralandı. Avustralya Göç Bakanı Peter Dutton olayı önemsiz göstermekle kalmadı, aynı zamanda mültecilerin yerel halktan bir çocuğu tartakladığını söyleyerek üste çıktı. Dutton'ın söyledikleri Papua Yeni Gine makamları tarafından yalanlandı. İnsan hakları örgütlerinin topladığı deliller de Dutton'ı yalanlıyor. Saldırının pek çok mültecinin hayatını riske attığı da ortaya çıktı. Bakanın tutumu, mültecilere yönelik baskının Avustralya'nın devlet tavrı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.  


BABA JAN İÇİN KÜRESEL EYLEM GÜNÜ

23 Mayıs, Pakistanlı insan hakları savunucusu Baba Jan'ın serbest bırakılması için Küresel Eylem Günüydü. Baba Jan, 2012 yılında polis cinayetlerine karşı düzenlenen bir gösteriyi yönetmek “suçundan” tutuklanmış, özel yetkili mahkemelerde anti-terör yasasından yargılanmıştı. Baba Jan ile birlikte 15 muhalif ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Baba Jan için Pakistan Yargıtay mahkemesine bir başvuru daha yapılacak.  

 
KONFEKSİYON İŞÇİLERİNİN KAZANIMI
SLAM Clothing giyim fabrikasında çalışan 300 kadar kadın işçinin grevi kazanımla sonuçlandı. Fabrika, Chennai'de serbest bölge konumundaki Mahindra City'de kurulu. İşçiler 2014 yılından kalma ücret farklarıyla yıllık zamlarını ve sosyal güvenlik primlerini talep ederek iş bıraktılar. Elde edilen kazanım işçilerin kolektif haklarının ve sendikalarının tanınması açısından da ayrı bir önem taşıyor. Konfeksiyon sanayii, dünyanın her yerinde baskılarla sürdürülen güvencesiz çalışma koşulları ile karakterize. Şirketler en düşük ücretleri dayatıp en yüksek karları elde etmek için fabrikalarının yerlerini sık sık değiştiriyorlar.


YALITIM İŞÇİLERİNİN GREVİ KAZANIMLA SONUÇLANDI

Melbourne'un güneydoğu banliyösünde bulunan Fletcher Insulation yalıtım ürünleri fabrikasında çalışan yaklaşık 90 işçinin 17 Şubat'tan beri sürdürdükleri grev kazanımla sonuçlandı. İşçiler işbaşı yaptı. Grevin sebebi şirketin çalışma saatlerini artırma, kadro azaltma, güvencesiz işçilerin sayısını artırma gibi dayatmalarıydı. İşçiler dört yıldır da hiç zam almadan çalışıyorlardı. Grevciler fabrika önünde grev nöbeti tutarken şirket dışardan işçi getirip çalıştırmayı denedi. Buna karşın şçilerin mücadelesi ülke içinde ve dışında destekle daha da güçlendi.  


TERSANELERDE YİNE CİNAYET

Bangladeş'in Chittagong kentindeki dev tersanelerde Mayıs ayının ilk 10 günü içinde meydana gelen iki ayrı olayda iki işçi can verdi. İshak adlı işçi bir çelik kablonun yüzünü parçalaması sonucu, Shahinoor ise çalıştığı gemiden düşerek öldü. Güney Asya tersanelerinde güvenlik standartları hiçe sayılıyor, ücretler olağanüstü düşük ve işçilerin örgütlenme girişimleri de patronlar ve hükümetleri tarafından şiddetle bastırılıyor.

 
MADEN İŞÇİLERİNİN CESETLERİNE ULAŞILDI

İran'ın Gülistan eyaletindeki bir kömür madeninde Mayıs ayı başında meydana gelen patlamada yaşamını yitiren işçilerin cesetlerinin bulunması bir hafta sürdü. Katledilen işçi sayısı şimdilik 53. Pek çok işçi de yaralı. İran devlet başkanı Hasan Ruhani madende boy göstermeye gittiğinde işçiler ve ölen işçilerin ailelerinin öfkeli protestoları ile karşılaştı. Madenciler hükümeti maden işçilerini yüzüstü bırakmakla, daha önceki uyarılarını dinlememekle suçladılar. İran'da işçiler için durum gitgide daha kötüleşirken tutuklu öğretmen İsmail Abdi'nin serbest bırakılması için uluslararası bir kampanya da devam ediyor.  


AL NAKBA YILDÖNÜMÜNDE SALDIRILAR

İsrail ve İşgal Altındaki Topraklarda yaşayan Filistinliler 15 Mayıs'ta Al Nakba'nın 69. yıldönümünde sokaklardaydı. 15 Mayıs, 750.000 Filistinlinin topraklarından sürülerek İsrail devletinin kurulmasını simgeler. Her zamanki gibi bu yıl da Filistinlilerin Al Nakba vesilesiyle düzenledikleri gösterilere ateş açıldı ve 11 kişi yaralandı. Bu yıl İsrail hapishanelerindeki 1.500 Filistinli tutsağın açlık grevi gerilimi daha da artırıyor. Açlık grevi uluslararası dayanışma eylemleri ile destekleniyor.


Çeviren: Nilgün Güngör