Asya Avustralya İşçi Sağlığı 9 Şubat Haberleri

ASYA'DA İŞGÜCÜ AÇIĞI BELİRİYOR

Çin'in büyüyen orta sınıfı, Filipinli göçmen ev işçilerini yasadışı olarak çalıştırıyor. Özel istihdam büroları yerli işçilerin iş seçtiğini, temizlik yapıyorlarsa çocuklara bakmayı reddettiklerini, Filipinli işçilerin ise hamaratlıklarından dolayı tercih edildiğini söylüyor. 200.000 Filipinli işçi kağıtsız olarak ayda 728 dolara çalışıyor -bu parayı ülkelerinde kazanmaları imkansız. Kağıtsız çalıştırılan işçiler sınırdışı edilirken patrona ise ceza verilmiyor.

Filipinler'de işsizlik, Çin'de ise işgücü ihtiyacı var. Dünya nüfusunun yarısını barındıran Asya'da insanların üçte biri Asya'nın başka bir ülkesinde çalışmaya gidiyor. Çoğu çalışma izni olmadan inşaat ve hizmet sektöründe çalışıyor. Çin'in büyük nüfusu da yaşlanıyor ve açığı yabancı işçiler dolduruyor. Her baharda 50.000 Vietnamlı sınırı gizlice geçip şeker pancarı hasadında çalışıyor. Çin'in yaşlanma sebebiyle daha 20 milyon işçiye ihtiyacı olacak. Kore, Japonya ve Hong Kong da işçi ihtiyacı olan ülkeler. Hong Kong 1974'ten beri kapısını ev işçilerine açtı. 2015'te, Filipinler ve Endonezya'dan gelen 340.000 yabancı “yardımcı” çalışıyordu. İşçiler ayda 550 dolar karşılığında haftada 60 saat çalışıyorlar.


KORELİ İŞÇİLER DEVLET BAŞKANINDAN HESAP SORUYOR

İşten atılan KCTU üyesi işçiler Seul hükümet binası önünde başlattıkları oturma eylemlerinin 100. gününde. İşçiler bu vesileyle yaptıkları basın açıklamasında devlet başkanı Park Geun-hye'a ömür boyu hapis cezası verilmesini istediler.


GÖÇMENLERİN İŞTEN ATILMASI ÜCRETLERİ YÜKSELTMEZ

Meksikalı göçmenlerin ücretleri düşürdüğü ve dürüst Amerikalıların çalışabileceği işleri ellerinden aldığı söyleniyor. Ülkenin en yoksul işçilerin en fazla sıkıntı çektiğine işaret eden Trump, artık bunu görmezlikten gelemeyeceklerini söyledi. Göçmenler yakında ülkelerine gönderilecek ve dönmelerine izin verilmeyecekti.

1960'ların başında John F. Kennedy yılda yaklaşık 500.000 Meksikalının Amerikan çiftliklerinde çalıştığı bracero programına son verdi. Bu programın sona erdirilmesiyle Amerikan işçilerine daha yüksek ücret ve daha fazla iş imkanı yaratıldı mı? Yanıt olumsuz. Kısa ve geçici bir artışın ardından uzun süre tarımda istihdam düşüş gösterdi. Ücretler ise artmadı. Meksikalı göçmenlerin yerini yerli ya da yasal göçmenler değil makineler aldı. Örneğin domates, sonra pamuk, şeker kamışı toplamada otomasyon yöntemi kullanıldı. Oysa işçi ücretlerini artırmanın dolaysız yolu tarımda ücretlerin artmasından geçiyor. Amerika'nın tarımsal açıdan en önemli eyaleti California'da işçiler saatte 15 dolar ücreti ancak 2023'te alabilecekler.


Çeviren: Nilgün Güngör